Världen får vänta på klimatavtal

Text: Erik
Magnusson
Publicerad 7 november 2009 1.30 Uppdaterad 10 november 2009 23.30

Sverige.
Det blir inget globalt klimatavtal i Köpenhamn i december. FN:s klimatmöte blir i stället början på en process – med sikte på en juridiskt bindande överenskommelse inom ett år. Det står klart sedan Fredrik Reinfeldt avslutat sina klimatsamtal i Indien.

Reinfeldt hade hoppats kröna Sveriges ordförandeskap i EU med ett klimat-avtal i Köpenhamn som skulle vara juridiskt bindande för världens alla länder.

I stället siktar nu EU:s, USA:s, Indiens och Kinas klimatförhandlare in sig på en ren politisk deklaration i Köpenhamn – en klimatöverenskommelse där världens ledande politiker lovar att drastiskt minska utsläppen av växthusgaser.
– Något annat är omöjligt att leverera, sade Fredrik Reinfeldt i New -Delhi igår efter ett möte med premiärminister -Manmohan Singh.

Reinfeldt tror på ett -juridiskt bindande klimatavtal först under 2010 – antingen vid FN:s klimatförhandlingar i Bonn i juli eller i Mexico City i december. Det är troligare att avtalet sluts i Mexiko eftersom USA går till kongressval i november.

Enligt Reinfeldts klimatrådgivare Lars-Erik Liljelund är klimatprocessens alla aktörer inställda på att göra Köpenhamn till en så viktig hållplats som möjligt i en process som tar slut inom sex–tolv månader.

Trots att EU enat sig internt om hur ett klimat-avtal bör finansieras har inte Fredrik Reinfeldt fått gehör i vare sig Washington eller New Delhi för ett avtal redan i december.

Det beror på flera faktorer:

USA:s senat har inte varit redo för ett beslut om utsläppshandel. President Barack Obama har haft fullt sjå att övertyga kongressen om behovet av en sjukvårds-reform.

U-länderna anser att -
i-ländernas klimatmål är för lågt satta. De vill se utsläppsminskningar på 40 procent, men EU lovar minskningar på 20–30 procent, USA på 7 procent. 
I-ländernas genomsnittliga minskningar kan som mest bli 16–23 procent.

Kina och Indien vill inte lova minskade koldioxid-utsläpp fram till 2020.

Storbritanniens Gordon Brown, Brasiliens Lula da Silva och Frankrikes Nicolas Sarkozy lovar likväl att närvara vid klimatmötet i Köpenhamn. Också Barack Obama kan komma om den politiska deklaration som nu förbereds får ett konkret innehåll.

I en sådan Köpenhamnsdeklaration skulle 190 länder kunna slå fast en tid-tabell för minskade utsläpp och successivt ökande klimatbistånd till fattiga länder. I så fall kan en politisk deklaration få nästan samma innehåll som ett senare klimatavtal.
– Vi behöver en stark överenskommelse som kombinerar alla de ansträngningar som alla länder – både utvecklade och utvecklingsländer – är redo att ta fram, sade Reinfeldt i New Delhi.

Han hoppas nå FN:s så kallade tvågradersmål även med en politisk -deklaration.

Enligt flera av Barack Obamas rådgivare kan ett senare avtal vara bra för klimatarbetet. Det ger USA, Kina och andra länder en chans att optimera sina -klimatåtgärder.

Samtidigt får USA möjlighet att ta över EU:s roll som pådrivande i arbetet med att rädda världen från en framtida klimatkatastrof.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Världen får vänta på klimatavtal"?

  • USA är problemet
  • Så länge USA inte tar sitt ansvar är det svårt att komma till U-länder och kräva att de ska betala för välfärden i USA. Allt hänger på om det landet tar ansvar för världen. Varför ska någon annan betala när den rikaste i gänget vägrar och redan snott de andras välfärd i så många år. Den mest skyldiga måste inse att de är ansvariga och åtminstone ta sig del. Det är USAs vägran som stoppar alla andra och förhindrar lösningen. Tyvärr klarar man inte 2 grader och inte 5 grader heller.
  • Alvar
  • lördag 7 november 2009 kl 09:28

  • Ett stort misslyckande för Reinfeldt
  • Det går ju bra att fjädra upp sig i TV men det är resultaten som räknas. Som EU-ordförende har Reinfeldt misslyckats.
  • Klas
  • lördag 7 november 2009 kl 09:31

  • Svårt att klandra Reinfeldt
  • Hej Klas m.fl. som lägger skulden på Fredrik Reinfeldt. Vill bara säga att jag har svårt för att klandra honom, efter allt har han lyckats med att styra sitt eget land samtidigt som han jobbat hårt för gigantiska frågor inom EU och det är mer än vad någon annan svensk statsminister hittils har klarat av. Det är en komplex fråga och många ska med på tåget... Tycker Reinfeldt är en klippa och hoppas att få se mer av honom lång tid framöver!
  • Jonas
  • lördag 7 november 2009 kl 11:45

  • Tja..
  • Bara att hålla med dig Jonas. Reinfeldt har lyckats att ena EU i denna frågan (vilket var hans huvuduppgift) att ena världen är en helt annan uppgift. USA är idag inte enade själv vilket gör att både Kina och Indien inte hoppar på ett klimatavtal. Man kan därför inte klandra Reinfeldt att han inte lyckas ena USA när inte USAs president gör det...
  • Ricci
  • lördag 7 november 2009 kl 13:40

  • Inget förtroende för Reinfeldt
  • Efter detta har jag inget förtroende för Reinfeldt. Det var ju detta som skulle vara den störrsta framgången enligt honom själv. Men han lyckades med ingenting som EUordförande. Hur ska man kunna lite på en sådan looser?
  • Birgitta
  • lördag 7 november 2009 kl 09:59

  • Haha
  • Om man stavar loser som looser är man en riktig loser, det övriga är naturligtvis bara babbel.
  • Fatta
  • lördag 7 november 2009 kl 20:20

  • Dåligt ordförande Reinfeldt
  • Det var ju ett dåligt resultat av ditt ordförandeskap. Annat var det på ordförande Persons tid. Han skapade resultat.
  • kalle
  • lördag 7 november 2009 kl 10:15

  • Mycket snack och lite verkstad
  • Ännu ett resultat av att de styrande inte bryr sig om jordens överlevnad.
  • Johan
  • lördag 7 november 2009 kl 10:18

  • hmmm
  • Märkligt, att inte människan förstår sitt eget bästa, och gör det som trots allt är rätt.
  • Niisku
  • lördag 7 november 2009 kl 10:26

  • Sant
  • det är ett par kloka ord Varför tar vi död på oss själva Men när det är försent så sitter vi alla på pottekanten och pekar fingret på alla
  • gianni
  • lördag 7 november 2009 kl 10:51
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu