Islamister rekryterade på fritidsgård

Text: TT
Publicerad 11 november 2009 7.03 Uppdaterad 11 november 2009 7.08

Sverige.
Flera av de unga män som rekryterats från Sverige av den islamistiska rebellgruppen al-Shabab, till strider i Somalia, har värvats från en fritidsgård i Rinkeby i nordvästra Stockholm, uppger Ekot.

STOCKHOLM. Flera av de unga män som rekryterats från Sverige av den islamistiska rebellgruppen al-Shabab, till strider i Somalia, har värvats från en fritidsgård i Rinkeby i nordvästra Stockholm, uppger Ekot. Ett tiotal personer säger till Ekot att en ungdomsledare på den ideella fritidsgården Kreativitetshuset varit ledande i rekryteringen.

Den utpekade mannen är i 30-årsåldern.

Undgomsgården startades av moskén i centrum och fick under fyra år över 480 000 kronor av fritidsförvaltningen. Den lades ned våren 2008.

Enligt Säpo har al-Shabab rekryterat ett 20-tal ungdomar i Sverige. Några av dem har dött i striderna.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Islamister rekryterade på fritidsgård"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu