Fler kommuner ska ta emot asylbarn

Text: TT
Publicerad 16 november 2009 16.54 Uppdaterad 16 november 2009 18.00

Sverige.
Behovet av att ta emot ensamkommande asylsökande barn är nu akut.

STOCKHOLM. Migrationsverket utökar därför antalet ankomstkommuner från fyra till tio – vare sig kommunerna vill eller inte.

Samtidigt tillsätter regeringen en utredning för att se över hela systemet. Bland annat ska frågan om lagstiftning som tvingar kommunerna att ta emot barnen utredas.
– Vi har haft en vansinnig utveckling sedan 2005, sade Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson vid en presskonferens på måndagen.

2005 kom det 389 ensamma asylsökande barn till Sverige. I år beräknas 2 400 barn komma. 92 procent av alla barn är mellan 13 och 17 år gamla.

Akut behövs det 500 platser ute i kommunerna. Om alla kommuner tog två barn vardera, så skulle det akuta problemet vara löst. Men det gör de inte. I dag är det 100 kommuner som har avtal med Migrationsverket.

Fyra kommuner är så kallade ankomstkommuner, där Migrationsverket tar emot deras ansökan. Prövningen görs dock inte förrän barnen fått komma till en bosättningskommun.

Nu ändrar Migrationsverket på den ordningen och utökar antalet från fyra till tio kommuner. För närvarande för verket samtal med Norrköping, Örebro, Umeå och Gävle.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Fler kommuner ska ta emot asylbarn"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu