Stormigt äktenskap i Stockholm

Text: Per Roijer
Publicerad 22 november 2009 6.00 Uppdaterad 22 november 2009 6.00

Sverige.
Räkna med bråk. Det vi hittills har sett av protester mot sammanslagningen av kliniker i Malmö och Lund, är en västanfläkt av vad som väntar.

I Stockholm slogs Karolinska sjukhuset ihop med Huddinge den 1 januari 2004. Ledande tjänsteman i processen var landstingsdirektör Sören Olofsson, i dag regiondirektör i Skåne. Uppdraget kostade honom jobbet, när Stockholmslandstinget bytte till borgerlig ledning efter valet 2006.

Konsultbolaget McKinsey fick göra en genomlysning av det nya Karolinska sjukhuset 2007. Resultatet blev en förödande kritik om obefintlig styrning, bristande ledarskap och dåliga chefer. Den dåvarande sjukhuschefen fick sparken. Den nya borgerliga landstingsledningen, som varit emot fusionen, beslöt sig ändå tidigt att få skutan i hamn, trots att det livligt spekulerades i att den skulle riva upp samgåendet.

I Göteborg bildade Sahlgrenska, Mölndals sjukhus och Östra sjukhuset ett gemensamt universitetssjukhus, Sahlgrenska universitetssjukhuset, redan 1997. Under en följd av år ändrades organisationen. Den mest genomgripande förändringen var flytten av hela den ortopediska vården till Mölndal år 2005. Viktig personal sade upp sig i protest. En forskningsrapport om den tiden hade den talande titeln ”Hela havet stormar”. Socialstyrelsen dömde ut både samordning, patientsäkerhet och kompetens.

Tidigare hade sjukvårds- och regionledningen visat prov på att den kunde ändra sig. Kirurgin och ortopedin som från början underställdes en chef fick delas upp igen i geografiska områden.

Först i år har Region Västra Götaland själv gjort en uppföljning av sjukhussammanslagningen. Den är trots allt inte särskilt grundlig.
– Sviterna av flytten 2005 lever kvar, säger utredaren Birgitha Archenholtz.

Men sett till hela perioden 1997–2007 blev fusionen en framgång, anser hon. Fusionen gav Sahlgrenska en större kritisk massa vad gäller patienter. Men framför allt gav den det nya sjukhuset en tydlig roll i regionbildningen Västra Götaland. Den verkar ha haft mindre betydelse för Sahlgrenska som forskningssjukhus. I det fallet har göteborgarna tappat både till Karolinska sjukhuset och till Lund.
– En sjukhusfusion tar många år att genomföra, säger Birgitha Archenholtz med en suck.

Birgir Jakobsson är chef för Karolinska universitetssjukhuset sedan april 2007. Han poängterar fördelarna med en fusion.
– De senaste två åren har det ur ett Stockholmsperspektiv definitivt varit framgångsrikt att sjukhusen är enade. Vi uppträder nu mer som en samlad kraft än vad vi gjorde tidigare. Jag anser att det är viktigt att man kan hålla ett koncernperspektiv och inte käbbla inbördes.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Stormigt äktenskap i Stockholm"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu