Fel och fusk för 16,4 miljarder

Text: TT
Publicerad 8 mars 2010 6.09 Uppdaterad 8 mars 2010 6.34

Sverige.
Försäkringskassan bedömer i en analys av mörkertal att den i fjol betalade ut 16,4 miljarder kronor för mycket i olika ersättningar, skriver DN. Största delen är oavsiktliga fel, men till viss del också misstänkt fusk.

STOCKHOLM. Försäkringskassan bedömer i en analys av mörkertal att den i fjol betalde ut 16,4 miljarder kronor för mycket i olika ersättningar, uppger Dagens Nyheter.

– Jo, det kan låta som ett hisnande belopp, säger Ulrika Larsson, verksamhetsutvecklare på Försäkringskassans huvudkontor, till tidningen.

DN uppger att de felaktiga utbetalningarna till största delen beror på att Försäkringskassan eller privatpersoner gjort oavsiktliga fel. Men delvis handlar det också om misstänkt, medvetet fusk.

På de sjukskrivnas konton rullade det in fyra miljarder för mycket under 2009, uppger DN. Samtidigt betalade Försäkringskassan ut 719 miljoner för mycket i bostadstillägg. Assistansersättningarna pekas också ut som en stor felkälla i analysen som överlämnats till regeringen.

För barnbidragen tros dock felaktigheterna vara få.

Enligt Försäkringskassan är det bara ”en bråkdel” av felen som upptäcks vid kontroller. Mörkertalet är stort.

– Det finns en osäkerhetsfaktor. Vi har inte hittat någon annan bättre metod att fastställa mörkertalet, men vi anser att det här är en väl grundad bedömning som dessutom ligger i linje med andra länders resultat, säger Larsson till DN.

Försäkringskassan betalade i fjol ut cirka 470 miljarder kronor i bland annat ersättningar och ålderspensioner ur socialförsäkringen.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Fel och fusk för 16,4 miljarder"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu