Anna Bergendahl tog det! Favoriten höll, fick folkets kärlek och jurygruppernas – och nu väntar final i
Eurovision Song Contest i maj. Med sin stillsamma men intensiva ”
This Is
My Life” besegrade artonåriga Anna Bergendahl ett startfält av formtoppade konkurrenter, och hon gjorde det i stor stil, som folkets favorit. I kaoset på scenen, just då det var klart, fanns inga ord – men en hel del jubelskrik och något som verkligen såg ut som genuin lycka. Darin däremot, favorittippad, blev omklappad av kondolerande vänner och såg ut som om han aldrig ens hade haft något smör att sälja. Vilket ju inte är sant, om det är något han har att sälja så är det smör. Han kommer igen. Låtskrivarna bakom vinnarbidraget,
Bobby Ljunggren och
Kristian Lagerström, har lite olika typers festivalerfarenhet. Bobby Ljunggren har tävlat 38 gånger, Kristian Lagerström två. – Men det gick ju bra. Anna har något väldigt speciellt, och det var verkligen en lyx för oss att få skriva åt henne, sa Kristian Lagerström och plockade guldkonfetti ur sitt burriga hår. I år röstades vinnaren fram av en jämviktad balans mellan jurygrupper och telefonröster. Så här såg det ut bland de internationella grupperna: Den ryska och den grekiska juryn gav tolv poäng till Darin. Den serbiska och den irländska juryn gav tolv till Ola. Den franska och den norska gav tolv till
Salem Al Fakir. I ledningen efter Europas röster var Salem Al Fakir. Under den här vårvintern har det pratats mycket om att melodifestivalen har varit tråkig. Allt det var som bortblåst i går. Här fanns spännvidden – pojkpop i vattendusch, tantschlager i konfettistorm, weltschmertz i stormvind – och det där ovissa svårförutsägbara momentet som de internationella jurygrupperna tillförde. En liten kupp fick vi också: Salem Al Fakir kallade in kompisen
Björn Gustafsson, som försvann helt från offentligheten efter att ensam ha burit mellanakterna för två år sedan, till att låtsas spela flygel under ”Keep On Walking”. Och pausnumret? Den svensknorska duellen inbegrep alla från
Alexander Rybak, som lirade fiol så att taglen sprang av, och så några av ”the usual suspects”:
Kikki Danielsson,
Lotta Engberg,
Elisabeth Andreassen,
Nanne Grönvall,
Hanne Krogh,
Shirley Clamp och en fackelförsedd
Roger Pontare, som sjöng sin nu tio år gamla vinnarschlager om ”yxan i hand” och ”slåss för sitt land”. Den som säger att tiden står still i schlagersammanhang blev där motbevisad med kraft.
1Anna Bergendahl: This Is My Life
Låtskrivare: Bobby Ljunggren och Kristian Lagerström.
2Salem Al Fakir: Keep On Walking
Låtskrivare: Salem Al Fakir.
3Eric Saade: Manboy
Låtskrivare: Fredrik Kempe och Peter Boström.
4Darin: You’re Out of My Life
Låtskrivare: Henrik Janson och Tony Nilsson.
5Timoteij: Kom
Låtskrivare: Niclas Arn, Gustav Eurén och Karl Eurén.
6Andreas Johnson: We Can Work It Out
Låtskrivare: Andreas Johnson, Bobby Ljunggren och Marcos Ubeda.
7Ola: Unstoppable
Låtskrivare: Alexander Kronlund, Hanif Sabzevari, Dimitri Stassos och Ola Svensson.
8Jessica Andersson: I Did It For Love
Låtskrivare: Kristian Wejshag och Lars ”Dille” Diedricson.
9Peter Jöback: Hollow
Låtskrivare: Anders Hansson och Fredrik Kempe.
1Pernilla Wahlgren: Jag vill om du vågar. Låtskrivare: Pontus Assarsson, Daniel Barkman och Jörgen Ringqvist.
0
Eurovisionsfinalen går i Oslo
Eurovision Song Contest-finalen är den 29 maj. Tävlingen arrangeras av den norska public service-kanalen NRK. De två semifinalerna är 25 och 27 maj; redan nu vet vi att Sverige tävlar i den andra semifinalen, i första delen av startfältet.
Tävlingarna avgörs i den ganska nya Fornebu Arena, som ligger i Baerum, söder om centrala Oslo. Arenan är en av Nordeuropas största inomhusarenor, med en kapacitet på 23 000 åskådare.
Vann rätt låt? Kommentera denna artikel direkt på Sydsvenskan.se.
Läs segerintervjun med Anna Bergendahl – som Sydsvenskan för säkerhets skull gjorde för en vecka sedan... Sydsvenskan.se.