Gurkarv ger företagare stöd

Text: Anna Norén
Publicerad 22 april 2010 6.30 Uppdaterad 24 april 2010 16.37

Ekonomi.
En femtedel av dem som startar nya företag i Sverige är födda utomlands. Genom Herbert Felixinstitutets mentorsprogram får de stöd i företagarrollen.

Herbert Felix var gurkfabrikören som flydde nazismen i Centraleuropa på 1930-talet. Han var gift med en svenska och bosatte sig i Eslöv. Där byggde han sitt livsverk på inlagd gurka, ketchup i plastflaska och pulverpotatismos.

Fabrikören själv dog 1973 men minnet av hans liv som flykting och framgångsrik företagare lever kvar. Herbert Felix-institutet –‑som forskar och bildar opinion kring integration och företagande – startade 2006. Institutet har flera olika verksamhetsgrenar och driver det treåriga projektet Herbert Felix växthus där Mentor Felix ingår.

– Utlandsfödda entreprenörer kan ju ha svårigheter med språket. Och regelverket är besvärligt och annorlunda mot vad de är vana vid, säger Maria Bohr Frank som är verksamhetsansvarig för Mentor Felix.

Mentorsträffarna är själva kärnan i programmet men Maria Bohr Frank ser också till att deltagarna får nätverka och presentera sina företag för varandra. I den första omgången av mentor s programmet möts en salig blandning entreprenörer : tatuerare, sinnliga inspiratörer, batteriladdarexportörer och kommunikatörer.

Maria Bohr Frank är över tygad om att mentor s program är en viktig del i integrationen av utlandsfödda företagare. Hon är i full gång med att hantera ansökningarna till dussintalet adeptplatser i programmets andra omgång.

– Den stora utmaningen nu är att hitta dem som behöver oss, säger hon.

Herbert Felix växthus

Är en del av Herbert Felixinstitutets nationella centrum för erfarenhetsutbyte, forskning och opinionsbildning kring integration och entreprenörskap och drivs 2009–2012.
Drivs av Eslövs kommun med stöd av näringslivet, EU och Region Skåne.
Mentorsprogrammet är till för nya entreprenörer och särskilt inriktat på entreprenörer med utländsk bakgrund.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu