Deras barn fick nya föräldrar på Facebook

Text: Emma Lawesson
Publicerad 25 maj 2010 8.57 Uppdaterad 19 juni 2010 23.30

Simrishamn.
Liksom alla andra föräldrar ville Emelie von Oelreich och Tobbe Sjölin visa hela världen sitt lilla underverk Kellsey. Sedan hennes bilder stulits på Facebook får knappt tidningens fotograf föreviga henne.

– Det känns som om hon är kidnappad. Riktigt obehagligt att se sin bebis på någon annans sida, säger mamman.

Det var i helgen som de nyblivna föräldrarna upptäckte att bilderna på lilla Kellsey blivit stulna. På Facebook har hon en ny mamma och pappa och heter dessutom Roxette.

– Det var en kompis till oss som hade känt igen bilderna på Kellsey på någon annans profilsida. När jag gick in på sidan hittade jag bilder på vår dotter från dopet fram till i dag. En kvinna vid namn Chelsea Miller påstod att det var hennes barn.

De riktiga föräldrarnas direkta reaktion var att ringa polisen, men bara för att få beskedet att det inte är brottsligt att använda andras bilder på internet.

De skickade då ett meddelande till Chelsea Miller.

– Två minuter senare var bilderna borta.

Men de ligger fortfarande kvar på sidorna som påstås tillhöra Kellseys alias Roxettes pappa Adrian Miller och moster Jessica Williams.

Föräldrarna har också kontaktat alla vänner till kvinnan som utger sig för att vara deras barns mamma.

– Ingen av dem vi fått tag i har någonsin träffat kvinnan. Dessutom föreställer bilden på hennes sida någon annan.

Eftersom den Chelsea Millers identitet tycks helt påhittad vet de riktiga föräldrarna inte vad de ska tro.

– Det kan ju vara en äcklig gubbe eller en pedofil. Vi har lagt ut bilder på Kellsey iförd bara blöja på skötbordet eftersom vi tycker hon är det finaste som finns. Nu vet vi inte hur de bilderna används.

Föräldrarna har även kontaktat Facebook, men inte lyckats hitta rätt.

Bilderna de laddat upp på sina sidor visas bara för personer de är vänner med. Eller vänners vänner. Precis som Facebook själv råder användarna att göra.

– Därför känns det som om det är någon som känner oss. Eller åtminstone någon som kartlagt oss grundligt.

Dessutom kallar sig mamman Chelsea och påstår att hon har en syster som heter Hailey.

– Vår dotter heter Kellsey, men vi funderade på att kalla henne Haley. Det är ju nästan samma namn. Obehagligt. Om det är någon som skojar med oss så är det inte kul.

Emelie von Oelreich vill varna alla Facebook-användare från att lägga ut bilder.

– Lås dem eller ta bort dem. Själv lägger jag inte ut fler bilder överhuvudtaget, säger hon.

– Det är jättesynd. Facebook är ett ställe där man håller kontakt med vänner och släktingar som man inte träffar så ofta. Man vill ju så gärna visa dem bilder på vår dotter, men det kan man inte.

Större eller mindre text



302 läsare har reagerat på denna artikel

14% är glada

33% är likgiltiga

5% är nyfikna

47% är arga


Hur reagerar du på "Deras barn fick nya föräldrar på Facebook"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu