Två gripna för upplopp i Rinkeby

Text: TT
Publicerad 8 juni 2010 2.27 Uppdaterad 8 juni 2010 2.27

Sverige.
Två ungdomar greps natten till tisdagen, misstänkta för våldsamt upplopp i Rinkeby i västra Stockholm. De båda ingick i en större grupp av unga i 16—20-årsåldern som kastade sten mot poliser och brandmän.
- Sammanlagt var det uppskattningsvis 60—100 unga som deltog, säger befälet Tomas Persson vid Stockholmspolisen.
Oroligheterna startade i samband med att några ungdomar inte blev insläppta på en skolfest för niondeklassare. En vaktmästare slog larm och ett 20-tal poliser med hundar kom dit.
- Då utsattes de för stenkastning, säger Persson.
Han berättar att någon eller några även slog sönder ett fönster på Nordeas bankkontor. Där sköt man in raketer och en soffa fattade eld.
- Men branden släcktes snabbt.
Persson säger att även brandmän blev utsatta för stenkastning. Men det fanns inga rapporter om att vare sig skadade poliser eller brandmän.
Vid två-tiden på natten hade det lugnat ner sig i området, enligt både Stockholmspolisen och polisen i Västerort.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu