Åtalade i Systembolagshärvan nekar

Sverige.
Åtal väcktes i dag mot 92 personer i systembolagshärvan. Samtliga åtalade förnekar brott, enligt Janne Lehtinen, kriminalinspektör och projektledare av härvan. Det som de åtalade har haft svårast att förklara är checkar som de fått och direkta insättningar på bankkonton.
Stockholm. Den vanligaste förklaringen i systembolagshärvan är att det handlat om varuprover, enligt Lehtinen, det vill säga att butikschefen köpt ut varor i sin egen butik, tagit kvitto och sedan fått betalt av leverantören. Över hälften av de 1,2 miljonerna kronor i mutor är sådana betalningar.
Enligt stämningsansökan har de 15 åtalade för bestickning arbetat vid tre leverantörsfirmor.

Åtalen är uppdelade i sex processer, varav fem förs i Stockholms tingsrätt och en i Helsingborgs tingsrätt.
Enligt åklagaren Ewa Nyhult ska åtalet inledas med processen mot de 15 leverantörerna vilket hon anser underlättar de senare processerna mot de mutmisstänkta.

Åtalen för bestickning respektive mutbrott är korresponderande, skriver Nyhult, så att varje åtal för bestickning motsvaras av ett för tagande av muta och vice versa.
Enligt åtalet lät sig många av de mutmisstänkta butikscheferna köpas för små summor.

Av de 77 systembolagsanställda som misstänks för brott har bara ett fåtal tagit emot större belopp. Det uppger Sveriges Radios Ekoredaktion, som läst en del av den förundersökning som blir offentlig i dag.
Medan omkring hälften av cheferna fått pengar eller varor till värden under 10 000 kronor har bara nio av dem smorts med belopp över 30 000 kronor. De senare kommer att åtalas för grovt mutbrott.

En av leverantörerna ska ha anlitat konsulter som fördelat presentcheckar på resor till butikschefer. Men också leverantörernas egna produkter har använts som mutor. En leverantör ska ha delat ut flaskor värda 220 000 kronor.
Mycket av bevisningen mot de åtalade i Systembolagshärvan bygger på genomgång av datorer och hårddiskar som tagits i beslag.
- Vi har hittat e-postmeddelanden där de åtalade diskuterar hur man ska gå tillväga. Det framgår också att man har klart för sig att det man diskuterar inte är OK, säger Paul Pintér vid länskriminalens IT-rotel.

Mycket av bevisningen mot de åtalade i Systembolagshärvan bygger på genomgång av datorer och hårddiskar som tagits i beslag.
- Vi har hittat e-postmeddelanden där de åtalade diskuterar hur man ska gå tillväga. Det framgår också att man har klart för sig att det man diskuterar inte är OK, säger Paul Pintér vid länskriminalens IT-rotel.

Utredarna har bland annat funnit noteringar av typen "X (personnamn) tillhör våra kompisar", "Kan prata med Z plus biträdande utan problem".
I en dator fanns till exempel ett dokument med e-postadresser, vanliga adresser och telefonnummer till olika Systembolagsbutiker och dess chefer. Vissa av dem var markerade som "brevvänner" och den privata adressen till personen var då inlagd.
Ett e-postmeddelande avslutas med "om inte annat så blir det bättre fart om vi får grabbarna att ta hem lite extra".

Hos ett av leverantörsföretagen har utredarna också beslagtagit en skriftlig handling som börjar med "Hej nu så var det dags igen". Brevet avslutas med "och som vanligt hoppas jag att ni gör allt ni kan för dessa produkter. Nu kör vi så det ryker ... Snälla ... Snälla ... Snälla".
Relaterade artiklar

Författare:
Publicerad 29 april 2005 20.46
Uppdaterad 29 april 2005 20.46

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu