Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Bland romer DO-anmäler kvinnorna mest

Sverige.
I år är det 500 år sedan de första romerna registrerades i Sverige, men diskrimineringen för romerna består. Värst är det för kvinnorna. Sju av tio anmälningar till DO kommer i dag från romska kvinnor.
Annons:

I år är det 500 år sedan de första romerna registrerades i Sverige och i samband med detta har regeringen presenterat en strategi för romsk inkludering. Målet är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga faktiska rättigheter som en icke-rom.
– Romer är den grupp som drabbas av störst utanförskap, därför har vi ett långsiktigt angreppssätt. Det behövs göra mycket insatser i allt från hur skolan fungerar till förtroendet för majoritetssamhället, säger integrationsminister Erik Ullenhag (FP), och konstaterar att staten hittills inte gjort tillräckligt.
Romerna kräver nu upprättelse.
– Vi får inte det stöd vi förtjänar, säger Rosita Grönfors, ordförande i Romska och resandes kvinnoförbund.
Kvinnornas situation är värst.
– Vi är väldigt synliga. Det är så uppenbart att vi är romer och det märks ofta i vardagssituationer, något som tyvärr också drabbar barnen. De står som tysta vittnen när vi nekas entré till en butik eller blir förföljda därinne, säger Diana Nyman som representerat romer i en arbetsgrupp hos DO.

Annons:
Annons:

Författare: TT
Publicerad 28 september 2012 14.11
Uppdaterad 4 oktober 2012 11.08

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu