Dags att sätta punkt

Sverige.
Så går året mot sitt slut och det är dags att summera. Och hur gör man det lättast om inte med en lista, eller snarare massor av listor, författade av skribenter från i stort sett alla avdelningar på Sydsvenskan.

Men även ni läsare är inbjudna, skicka in era egna listor till oss.

Så här ser min egen lista ut:

1. Årets skakning. Citytunneln som just brakade ihop? En flygkrasch? En atomsprängning? Dinosaurierna som vaknade? Nej, århundradets jordbävning i Skåne.

2. Årets chock. Sydsvenskans chefredaktör Peter Melin dog den 13 februari.

3. Årets konsert. Ensam på scenen räknade han in takten för den osynliga orkestern, trevade efter munspelet i fickan, påminde han oss om vårt värde och sa ”tackallihopa”. Bruno K Öijer!

4. Årets filmscen. På pressvisningen av senaste James Bondfilmen i Stockholm satt det en man med snäcka i örat och tittade på publiken med nattkikare. Han var inhyrd, från Säpo.

5. Årets förhoppning. Om lågkonjunkturen innebär att vi konsumerar mindre, håller igen och ligger lågt, betyder det då att tiden går långsammare?

6. Årets känga. Om lite drygt tre veckor avgår George W Bush men många hade velat ge honom foten tidigare. Ingen demonstrerade det tydligare än den irakiske journalisten som bars ut i strumplästen.

7. Årets lirare. Säger bara Percy Nilsson. Vilken fantastisk arena! Nu väntar vi med spänning på nya Stadion och hoppas att MFF ska lyckas bättre på gräset än vad Redhawks gör på isen.

8. Årets antites. Wolfgang Amadeus Mozart, Adolf Hitler och Josef Fritzl. Österrike har många ansikten. Men liksom tyskarna två år tidigare lyckades de göra årets fotbollshöjdpunkt till en fantastisk fest.

9. Årets fyrverkeri. Kerala i Indien är ett av årets ”nya” resmål för oss svenskar. Själv firade jag nyåret där. Det blev en oförglömlig upplevelse när magsjukan gav ordet raket en ny innebörd.

10. Årets jobb. Att vara redaktör för alla dessa listor, i samarbete med hela redaktionen, och inte minst se tidningen ta form i händerna på prisbelönta redigeraren Jenny Rydqvist var årets roligaste jobb.

Gott nytt år!

Relaterade artiklar
blog comments powered by Disqus

Författare: Martin Andersson
Publicerad 18 januari 2009 02.00
Uppdaterad 18 januari 2009 02.00

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu