De lägger fram nya bevis

Sverige.
Fristående forskaren Bob G Lind hävdar att han och geologen Nils-Axel Mörner kommit ett stort steg närmare lösningen på gåtan Ales stenar. Nu hoppas han att Ystads kommun gräver ner stridsyxan.

Bob G Lind har länge hävdat att Ales stenar är en solkalender från bronsåldern och har daterat den till 720 före Kristus. Mot honom står den officiella bilden om en skeppssättning som troligen bara är hälften så gammal, från järnåldern.

Nu hävdar Bob G Lind att ny forskning ger honom rätt. Under tisdagen presenterade han och Nils-Axel Mörner av sitt gemensamma forskningsarbete i boken Mykenska och feniciska spår på Österlen.

– Vi har pusslet klart, säger Bob G Lind.

– De viktigaste upptäckterna är om Ales stenar. Vi kan spåra transporten av stenarna hela vägen upp.

De båda stora stävstenarna har dragits uppför ravinen väster om hamnen upp till höjden på åsen.

– Det är den enda möjliga platsen att släpa upp stenarna på, säger Bob G Lind.

Lind och Mörner har studerat havsnivåns förändring genom århundradena för att se var strandlinjen låg vid den tid de tror att Ales stenar uppförde. Allt för att se var stentransporten upp startade.

På vägen i ravinen har paret hittat en eldstad som daterats till 785 före Kristus, med en felmarginal på 20 år, Det är ungefär 60 år från den tid Bob G Lind tidigare daterat monumentet till.

– Eldstaden kan man binda till transportvägen eftersom den ligger i direkt anslutning till ravinen,

På vägen hittade en lantbrukare 1953 också en bit bärnsten som författarna hävdar har formen av en uggla.

Ristningen på en av de 59 stenarna på åsen är enligt Lind typisk bronsåldern. Det är en miniatyrkopia av Ales stenar.

– Ristningarna har gjorts efter det att stenen har rests, säger Bob G Lind.

– Det här betyder att arkeologernas bevis faller.

I boken görs kopplingar mellan Ales stenar, Järrestadsristningen, Heimdalls stenar, kungagraven i Kivik och fyndigheter av bärnsten vid Verkeåns mynning.

Här hämtar de ytterligare stöd för att visa att Ales stenar är från bronsåldern. De pekar på ett samband mellan Österlen och Medelhavskulturerna under bronsåldern.

Bob G Lind hoppas att de nya rönen ska få Ystads kommun att erkänna hans forskning och använda den i sin information.

– Det finns ingen anledning att fortsätta strida när det finns så påtagliga bevis som vi för fram, säger han.

– Det bästa är att jag och Ystads kommun sätter oss ner och diskuterar för att lösa det härpå ett konstruktivt sätt.

Vad händer om kommunen inte gör det?

– Då måste vi vidta de åtgärder vi anser nödvändiga. Då står Ystads kommun där med byxorna nere, säger Bob Lind.

Det betyder att skyltbråket från förra sommaren fortsätter.

38 läsare har reagerat på denna artikel.

15% är glada"

7% är likgiltiga"

21% är nyfikna

55% är arga


Hur reagerar du på "De lägger fram nya bevis"?

Författare: Per Nilsson
Publicerad 15 juli 2010 15.30
Uppdaterad 15 juli 2010 15.30

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu