Demonstration mot Skånes djurpark

Sverige.
På tisdagen arrangerar Djurrättsalliansen en demonstration utanför grindarna till Skånes djurpark.

Djurrättsalliansen skriver i ett pressmeddelande att de i en blodig protestaktion kräver att djurparken stängs.
– Det är fruktansvärt och oförlåtligt att de sköt vargarna men tyvärr händer det hela tiden att djurparker dödar djur som inte "behövs" mer. För djurparkerna är djur bara slit- och slängprylar, säger Johan Carlsson från Djurrättsalliansen, i pressmeddelandet.

Demonstrationen började 15.30 på tisdagen.
– De är välkomna att uttrycka sina åsikter på vår parkering och jag tar gärna ett samtal under lugna former med företrädaren för gruppen, säger Camilla Jönsson, chef för Skånes djurpark.

Parken kan komma att hållas stängd.

Vid 15.45 fanns 15 representanter från Djurrättsalliansen på plats utanför djurparken. De höll upp plakat vars budskap lyder: "Inga fler massakrer" och "Låt det vilda vara vilt". Enligt Sydsvenskans reporter på plats har Djurrättsalliansen dessutom hällt ut röd blodliknande färg på marken så att den bildar formuleringen "Respekt för alla djuren".

Läget beskrevs som lugnt på platsen. Efter en timme var demonstrationen över.

Relaterade artiklar

Författare: Elisabeth Andersson, Niklas Lundell
Publicerad 12 januari 2010 17.34
Uppdaterad 12 januari 2010 17.34

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu