Djurrättsaktivister vägrar vittna

Sverige.
Förundersökningarna som följde på larmrapporten om vanvård av grisar i höstas riskerar att läggas ner. Aktivisterna som filmat vanvården vill inte vittna.

STOCKHOLM. Förundersökningarna som följde på larmrapporten om vanvård av grisar i höstas riskerar att läggas ner.

Orsaken är att aktivisterna som tog filmerna inte vill vittna. Polisen i Halland fick in 21 anmälningar om vanvård, men eftersom Djurrättsalliansen inte velat träda fram och vittna kan det blir så att förundersökningarna nu läggs ner.
– Det mesta var filmat under sommaren och anmälningarna kom in i december, då finns ju inget av bevismaterialet kvar, säger Karl-Arne Ockell, förundersökningsledare hos polisen i Varberg, till Rapport.

Läget är detsamma i Uppsala där polisen fått in en anonym anmälan.

Polisen i Halland säger sig vara villiga att vänta februari ut men har Djurrättsalliansen inte hört av sig då läggs åtalen ner. – De säger att de vill ta på sig detta som en organisation, men vi kan ju inte hålla förhör med ett organisationsnummer, säger Karl-Arne Ockell.

Författare: TT
Publicerad 21 januari 2010 16.05
Uppdaterad 21 januari 2010 16.05

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu