Under 2009 köpte EU in och förstörde 17 000 ton fisk och skaldjur. Det visar siffror som EU-parlamentarikern Christofer Fjellner (M) tagit fram, skriver svt.se.
Det är EU:s fiskefond som gjorde uppköpen och det för att nuvarande regler, fastställda av EU:s fiskeministrar, säger att om priserna på fisk och skaldjur sjunker under ett fastställt pris går fiskefonden in och stödköper fångsten.
Fisk och skaldjur som köps på det här sättet ska sedan bort från marknaden. Det vill säga slängas som avfall.
I Sverige stödköptes och slängdes 34 ton under 2009, det mest räkor.
Några stödköp för räkor har inte varit aktuellt de senaste två åren i Sverige då priset per kilo för räkor ligger kring 150 kronor, en bra bit över det satta lägstapriset på 48 kronor.
Under hösten ska EU-parlamentet diskutera ändringar av fiskepolitiken. Nuvarande system har fått kritik för att driva fram överfiske.
— EU-kommissionen föreslår att stödköpen ska upphöra, men 14 regeringar av EU:s 27 har förslagit att systemet ska vara kvar, så det finns ett enormt motstånd mot förändringar, säger Christofer Fjellner (M) till svt.se.