STOCKHOLM. Mejlbombningen mot politiker efter FRA-debatten har tvingat riksdagens IT-avdelning att vidta motåtgärder.
Och attackerna har fortsatt om bland annat fildelning.
– Häromdagen raderade jag 1 800 mejl. Jag blev tvungen att nollställa. Det här är en ny kampanjmetod som har använts tidigare, men nu sker det en masse, säger centerpartisten Fredrick Federley. Han kallar den rådande mejlsituationen för ett ”helvetesproblem”.
Majoriteten av protestmejlen till Federley och andra ledamöter handlar i dagsläget om könsneutrala äktenskap och den aktuella lagen mot illegala fildelare.
Från och med september kan ledamöterna med hjälp IT-avdelningen styra massmejlen till en särskild mapp.
Federley har ännu inte använt sig av den nya funktionen eftersom den inte kan sortera bort den stora mängd personliga mejl som kommer i samma ärende.
För honom leder e-protesterna till att brev från skolbarn och om möten försvinner i mängden, och även om han anser att protesterna är ett bra sätt att påverka de folkvalda tycker han att det har spårat ur.
– Förut hade jag ambitionen att svara på alla mejl inom 36 timmar. I dag är det en omöjlighet, jag skulle behöva fyra heltidsanställda för att ta hand om dem.