Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

Flera myndigheter utslagna

Sverige.
Under eftermiddagen har flera myndigheters webbsidor inte varit åtkomliga.
Annons:

Bland annat Säpos och Riksdagens sajter har visat tecken på att ha utsatts för belastningsattacker.
– Vi ser en ökad aktivitet mot vår hemsida och det kan påverka tillgängligheten, sade Sara Kvarnström, pressekreterare på Säpo till TT på eftermiddagen.
Liknande attacker har förekommit flera gånger den senaste veckan. Tidigare i dag publicerades en video på Youtube som påstås komma från hackernätverket Anonymous. I den framförs hot om att den största attacken hittills ska utföras i dag klockan 14.30. Attackerna uppges i videon vara en reaktion på polisens razzia mot webbhotellet PRQ då polisen tog tre servrar i beslag, bland annat en tillhörande fildelningssajten Tankafetast.
Sara Kvarström ville inte säga om den ökade aktiviteten på Säpos sida kunde kopplas till videohotet.
– Vi kan bara konstatera att det har funnits upprop på nätet om attacker mot myndigheter och att vi är utpekade som en av dem.
Även riksdagens externa hemsida låg nere vid femtiden på fredagseftermiddagen.
– Det är en belastningsattack mot riksdagen.se, sade Maria Skuldt, pressekreterare på riksdagsförvaltningen.
Riksdagens interna system fungerade däremot som vanligt.

Fler artiklar om Nätattackerna
Annons:
Annons:

Författare: TT
Publicerad 5 oktober 2012 15.41
Uppdaterad 5 oktober 2012 19.03

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu