Glest i vallokalen i morse

Sverige.
845 000 hade redan förhandsröstat när vallokalerna öppnade klockan åtta i morse. Men det var inte därför valsedelsutdelarna var frustrerade över de glesa leden av EU-röstare. Färre än hälften förväntas rösta. Var fjärde vet inte ens om att det är val i dag.

– Det är ingen rusning precis, konstaterade valförrättaren Patrik Kjellin på Borgarskolan i Malmö på förmiddagen.

En av de 375 miljoner röstberättigade i EU:s medlemsländer som bestämt bläddrade bland valsedlarna på skolan var Ingrid Johnsson.
– Det är självklart att rösta. Jag har följt med debatten hela tiden, sa hon och påpekade att hon framför allt gjort det i Sydsvenskan som hon prenumererat på sedan 1944.
– Och har man varit med om andra världskriget och de vita bussarna som kom hit efter krigsslutet och allt efter det vet man att det är viktigt med EU.

Men en fjärdedel av svenskarna visste häromdagen inte om att det är EU-val i dag, enligt en undersökning. Något som förundrade valsedelsutdelarna i skolfoajén.
– Det verkar väl magstarkt, det är knappt man kan tro det, sa Lars Hallberg (S) som glatt samsades med partimotståndarna Lucas Carlsson (MP), Bill Jönsson (M) och Dan Malm (P).

Vid Kirsebergsskolans ingång till vallokalerna var det också glest i röstarleden. Miljöpartisten Simon Granath som delade ut valsedlar var även han häpen över både ointresset och den bristande kunskapen om valet.
– Det verkar som om det finns ett pedagogiskt hål i svensk demokrati som gör att folk inte intresserar sig.

Vallokalerna stänger klockan 21 på söndagskvällen. En timme senare börjar resultaten redovisas.

Fler artiklar om EU-valet
blog comments powered by Disqus

Författare: Ulf Törnberg
Publicerad 16 juni 2009 02.00
Uppdaterad 16 juni 2009 02.00

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu