Kronprinsessans Victorias forna mentor Elisabeth Tarras-Wahlberg:
– Glädjen strålar i kapp med solen.
Stefan Löfven, Socialdemokraternas partiledare lyckönskade de nya föräldrarna:
– Jag gratulerar med värme Victoria och Daniel. Nu hoppas jag att de får en lugn tid med sin dotter och med varandra.
Kommunalrådet Magnus Jonsson (S) i Ockelbo, prins Daniels uppväxtort:
– Visst är det lite speciellt.
En Jonas?
”Vad kul om de döpte prinsessan till Jonas.” Mark Levengood.
Utrikesminister Carl Bildt twittrade från London:
– Varmaste gratulationer till Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel till deras dotter.
Finlands president Tarja Halonen:
– Vi och hela Finlands folk vill framföra våra hjärtligaste gratulationer och varmaste välgångsönskningar till Ers Högheter, Kungafamiljen och det svenska folket.
Kunglig inspektion ”Victoria och Daniel har fått en dotter. Gratulerar föräldrarna, men bisarrt att flickan nu ska ’inspekteras’ av statsminister och talman!”
Riksdagsledamoten Hillevi Larsson (S), tidigare ordförande i Republikanska föreningen.
Varma lyckönskningar har skickats från det kungliga slottet i Oslo.
– Kungafamiljen har sänt gratulationer till de nyblivna föräldrarna och det svenska kungaparet, sade en talesman till nyhetsbyrån NTB.
Farföräldrarna Olle och Ewa Westling:
– Vi känner stor glädje i dag när vår Daniel och vår Victoria nu blivit föräldrar. Vi önskar Daniel och Victoria all lycka med nya familjemedlemmen och vi kommer att stödja och hjälpa till som farföräldrar.
Rojalistiska föreningens ordförande Patrik Åkesson:
– Vi kommer naturligtvis vid lämpligt tillfälle att fira detta. Men det finns ingen särskild fest inplanerad.
Fina föräldrar ”Kronprinsessan har i många år längtat efter att få barn. De kommer att bli underbara föräldrar, kronprinessan och prins Daniel.”
Överhovmästarinnan Alice Trolle-Wachtmeister.
Danmarks kungafamilj kom med ett officiellt uttalande:
– Den danska kungafamiljen glädjer sig å den svenska kungafamiljens vägnar efter att det svenska hovet i dag har meddelat att hennes kungliga höghet, Kronprinsessan Victoria nedkommit med en välskapt dotter.
Lugn och ro ”Jag gratulerar kronprinsessparet till det största. Önskar den nya lilla familjen all lycka och litet lugn och ro.”
Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin.
Jimmie Åkesson, Sverige- demokraternas partiledare, på Twitter: – Mina hjärtligaste gratulationer och varmaste lyckönskningar till Kronprinsessparet och (den nyfödda) prinsessan.
I går fick Sverige en nyfödd prinsessa. Vi bad några Malmöbor om hjälp att hitta ett namn.
Sheriije Peu, 43, Malmö: – Svårt. Lena, tror jag.
Rexhep Mehmeteij, 51, Malmö: – Anette. Det namnet tycker jag om.
Lis Jensen, 72, Malmö: – Ingrid, det är ett bra namn i familjen.
Lars Billstein, 59 idag, Malmö: – Sara Magdalena. Magdalena efter skidskytten.
Constanta Alionte, 40, Malmö: – Något svenskt. Eller Pea.