Het FRA-debatt har hittat till Gotland

Sverige.
Till slut blev FRA-frågan oundviklig för regeringen. Igår talade Maud Olofsson om signalspaningslagen i Almedalen och ställde krav på att integritetsskyddet förs in i grundlagen. Idag bjuder försvarsminister Sven Tolgfors in medierna till frågestund.

VISBY. Ungdomsförbunden och Piratpartiet har sett till att diskussionen om FRA-lagen inte glöms bort under Almedalsveckan. När Maud Olofsson intar scenen framför en stor folkmassa på måndagskvällen får signalspaningen utrymme i talet.

Hon flaggar för förslaget att den personliga integriteten ska skrivas in i grundlagen och menar att diskussionerna om integritet kommer att fortsätta med diskussioner om övervakningskameror, arbetsgivares kontroll och vem som har tillgång till PKU-registret.

Till höger om scenen står Annie Johansson, som tillsammans med Fredrick Federley fick stor uppmärksamhet som centerns FRA-motståndare. Hon och Magnus Andersson, ordförande i centerpartiets ungdomsförbund jublar högt efter inlägget om FRA.

– Det är modigt av Maud Olofsson att lyfta frågan. Att skriva in integriteten i grundlagen kan förhindra att det här händer igen, säger Magnus Andersson efter talet.

Han vill att en medlemskommission ska granska hur centerpartiet landade i ett ja till lagen, efter att partiet målade ut FRA: s ökade befogenheter som ett av hoten mot det öppna samhället i sitt ”Öppenhetsmanifest” från 2006.

Tidigare under eftermiddagen sitter ÖB Håkan Syrén, LO:s Wanja Lundby Wedin och Dag Klackenberg, vd för Svensk handel, på rad och diskuterar fred i framtidens Sverige. Ungdomsförbunden är medbjudna för att ställa frågor till panelen och det dröjer inte längre förrän FRA dyker upp.

Elisabeth Biström Risslén, Ung vänsters vice ordförande, undrar hur man ser på att demokratiska fri- och rättigheter inskränks i kampen mot terrorismen.

– Terrorismen är ett globalt problem som kan utvecklas snabbt. Vi strävar efter att skydda integriteten, men det är blåögt att tro att det går att möta problemet utan att lägga något i andra vågskålen, säger Håkan Syrén.

– Det är en retorisk, intellektuell återvändsgränd, säger Niklas Wykman, ordförande i Muf, ute på den soliga innergården efter debatten.

– Man hävdar att man vill skydda integriteten, men säger samtidigt att det är legitimt att kränka den. Det är som att prata om solsken när det snöar, säger Niklas Wykman, som har hotat att lämna Muf om moderaterna inte ändrar uppfattning till signalspaningslagen.

Liberala ungdomsförbundet sätter fokus på FRA genom att arrangera gatuteater och flygbladsutdelning under torsdagens debatt där bland annat nätverket Stoppa FRA-lagen kommer att vara med.

Folkpartisten Camilla Lindberg blev känd när hon som enda borgerliga riksdagsledamot röstade nej till lagen. Hon sticker ut i Almedalsvimlet, men vill ligga lågt i FRA-diskussionerna och lägger sin tid på Liberala kvinnors seminarium.

Andra gör istället vad de kan för att förknippas med den röststarka nej-rörelsen. Vid Donners plats får förbipasserande flygblad i händerna av välkammade män från Nationaldemokraterna, som delar ut sin information med lösenordet ”Stoppa FRA-lagen”.

Författare: Maggie Strömberg
Publicerad 8 juli 2008 13.28
Uppdaterad 8 juli 2008 13.28

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu