Hopp och oro efter Saabaffären

Sverige.

Mirakelvändning, ny chans, hopp om framtiden. Ledarkommentarer i svenska tidningar präglas av jubelrop och tillförsikt blandat med oro efter beskedet om att sportbilstillverkaren Spyker köper Saab i Trollhättan av GM.

TTELA, som ges ut i Trollhättan, vittnar om att "glädjen står högt i tak" i trakten.

"Den förlamande ovissheten är över, nu inleds ett nytt skede i Saabs över 60-åriga historia som en bil 'made in Sweden' eller som den gamla förkastade devisen 'made by Trolls in Trollhättan'", skriver tidningen på ledarplats.

I en kommentar befarar chefredaktören Allan Johansson att lyckönskningarna snart kommer att ersättas av en ny våg frågetecken. Han menar dock att historien visar att Saab är ett bilmärke som överlever det mesta, "till och med Ed Whitacre" (GM:s nye vd med rykte om att vara en riktig hårding).

Dagens Industris ledarskribent anser att det är läge att ge såväl Saabs vd Jan Åke Jonsson, Saabfacken som GM ett erkännande. Tidningen vill också ge regeringen och näringsminister Maud Olofsson en del av äran, något som Arbetarbladet inte håller med om. Tidningen, där ledarsidan har beteckningen socialdemokratisk, anser att regeringens återhållsamhet och brist på engagemang är det enda som märkts.

"Olofsson har helt enkelt inte trott att Saab gick att rädda", skriver tidningen i en ledare.

Även S-märkta Sydöstran tycker att det är "tur att Spyker inte lyssnade på Maud Olofssons tidigare domedagsprofetior angående svensk bilindustris framtid".

Andra ledarsidor anser att regeringen nu riskerar skattebetalarnas pengar eftersom den garanterat ett lån i Europeiska investeringsbanken. Dagens Nyheter vars ledarsida är oberoende liberal skriver att det "förhoppningsvis finns goda skäl" för detta.

Bohusläningens ledarskribent menar att det mitt i glädjeyran är viktigt att hålla i minnet att Saab har lönsamhetsproblem och att bilmarknaden är tuff. Liberala Gefle Dagblad skriver att nedläggningshotet beror på att företaget "gruvligen misskött ett varumärke med potential och har sålt alldeles för få bilar".

"Senast Saab gick med vinst var för decennier sedan", påpekar GD:s ledarskribent som är tveksam till "räddningen av Saab, om det nu blir en räddning".

"Än är det för tidigt att slå några frivolter av glädje", skriver tidningen som påminner om att hotet om att bilfabriker ska slås ut" hänger tungt över hela den europeiska bilindustrin".

Författare: TT
Publicerad 27 januari 2010 04.34
Uppdaterad 27 januari 2010 04.34

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu