Ett brunnslock genom en fönsterruta eller en uppbruten altandörr - sättet som tjuvarna har tagit sig in på skiljer sig åt i de olika fallen. Enligt polisen finns det inget som talar för att det är samma personer som ligger bakom alla inbrotten.
– Det är olika tillvägagångssätt och förmodligen är det inte samma gärningsmän, säger Cindy Schönström-Larsson på polisens ledningscentral.
Det första larmet om inbrott kom in till polisen klockan ett, natten mot måndag. Under dygnets tio första timmar anmäldes sammanlagt 20 inbrott runt om i Skåne. Det är först och främst företag och bostäder på landsbygden som fått besök av tjuvar men även sommarstugor.
Under eftermiddagen fortsatte det att komma in anmälningar till polisen - från Kävlinge, Vollsjö, Bjärred, Lomma och Vinslöv rapporterades nya inbrott. Strax innan sju på måndagskvällen hade totalt 31 rapporterats in.
I de fall där det konstaterades att tjuvarna lyckats få med sig saker var det smycken och kontanter som försvann från bostäderna. Vid de inbrott som skedde i livsmedelsbutiker och bensinstationer inriktade sig tjuvarna på tobaksvaror.
– Det är spritt över hela Skåne men vi har haft flest i nordvästra och södra delarna, säger Cindy Schönström-Larsson.
På måndagskvällen hade ännu ingen gripits som misstänkt för inbrotten. Enligt Jimmy Modin på polisens ledningscentral har måndagens inbrottsvåg inte föranlett någon extrasatsning från polisens sida.
– Det har varit mycket inbrott men det är inte ovanligt mycket. Många har varit på semester och upptäcker att det varit inbrott när de kommer hem. Under den här tiden reser människor bort och då blir det fler tillfällen för tjuvarna men det är inte säkert att det här har att göra med just det, säger han.
Förra året publicerade Brottsförebyggande rådet en undersökning gällande specifikt villainbrott. Den visade att det skett ökning under tvåtusentalet och att Skånes, Hallands och Västra Götalands län drabbats allra hårdast. För Skånes del skedde en övervikt av inbrotten under årets sista mörka månader.