För kirurgerna på Skånes universitetssjukhus i Malmö har det trots allt blivit lite lugnare den senaste tiden. Allt fler skjutningar i Malmö verkar ha haft till syfte att döda. Och då finns det inte mycket att operera.
– Nu verkar ju folk avrättas på ort och ställe, säger Stefan Santén, överläkare på kirurgen.
De vanligaste skottskadorna har tidigare varit skador på armar och ben, i magen eller bröstkorgen. Kirurgerna måste stoppa blödningar och laga hål på tarmar och andra organ.
Kompetensen för kirurgerna har ökat i takt med att det har blivit fler skottskadade i Malmö. Men ledningen överväger nu att skicka fler anställda på vidareutbildning till länder där allvarliga trafikskador, skottskador och knivskador är vanligare, som Thailand och Sydafrika.
– Som all annan träning ger övning färdighet. Det kan handla om att lära sig rädda fler som träffas av skott i bålen eller buken. Vissa skador är svårare än andra, säger Stefan Santén.
I flera år har det diskuterats att Skåne saknar ett fullvärdigt utbyggt traumasjukhus med alla kompetenser samlade. Men Stefan Santén tycker att samarbetet mellan kirurgin, ortopedin och kärlkirurgin i Malmö har fungerat bra med experterna inom neurologi och thorax i Lund. Specialisterna från Lund åker in till Malmö och hjälper till med patienterna.
Att istället skicka patienterna till Lund hade inte gått.
– De är så svårt skadade att de inte skulle överleva en transport, säger Stefan Santén.martina glimberg