Köldrekord i Skåne i natt

Sverige.
Tyckte du också det var lite småsvalt i morse? På ett ställe i Skåne var det faktiskt köldrekord.

– I Kristianstad mättes det upp minus 24,6 grader. Det är den lägsta temperaturen sedan 1942 och den lägsta någonsin i december sedan man började mäta 1878, säger Elin Torstensson, meteorolog på SMHI.

Malmö kom undan med minus 21, vilket gör att rekordet från 1961 på minus 22,1 står sig.

Fortsättningen av onsdagen blir klar och kall, men temperaturen stiger faktiskt till hela 15 minusgrader.

Och snart kan vi glädjas/sucka över mer snö. Så pass mycket att SMHI gått ut med en klass 1-varning.

– Natten till torsdag räknar vi med 5-10 centimeter nysnö med måttliga till friska vindar i Skåne, säger Elin Torstensson.

Fortsätter det snöa på torsdag dag?

– Det ligger kvar över hela Skåne under förmiddagen, men från lunch drar det sig österut. Det blir cirka tio minusgrader på dagen.

Och på julafton?

– Prognoserna har varit lite svajiga, men nu är vi ganska säkra på att det blir uppehåll i sydvästra Skåne och bara lätt snöfall i sydost. Det verkar vara östersjölandskapen och Gotland som får den mesta nederbörden.

594 läsare har reagerat på denna artikel.

51% är glada"

7% är likgiltiga"

10% är nyfikna

29% är arga


Hur reagerar du på "Köldrekord i Skåne i natt"?

Författare: Magnus Pier
Publicerad 24 mars 2011 00.41
Uppdaterad 24 mars 2011 00.41

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu