Konflikten skuggar svenskt samarbete

Sverige.
Muslimska och judiska centralråden har flera frågor de är överens om. Men när det kommer till krisen i Mellanöstern är de eniga om endast en sak: att konflikten inte får gå ut över judarna i Sverige.

De sitter båda i regeringens råd för trossamfund, ses vid mötena i Sveriges Kristna råd eller när de diskuterar med Mona Sahlin. Eller så ringer de varandra i något ärende – Lena Posner-Körösi, ordförande i judiska centralrådet, och Helena Benaouda, ordförande i Sveriges muslimska råd.

– Vi har en ganska bra och respektfull relation, säger Lena Posner-Körösi.

I frågor som gäller omskärelse av pojkar, halal- och kosherslakt eller religiösa friskolor, bildar Sveriges judar och muslimer gemensam front. Helena Benaouda har varit med och startat Antidiskrimineringsbyrån, där de också jobbar sida vid sida.

Men det går inte att bortse från Israel–Palestinakonflikten. Där är de överens om endast en sak.
– Vi tycker att det är helt orimligt att det finns människor som låter konflikten där gå ut över judar i Sverige. Det får inte bli så att vi ska uppleva hot och trakasserier och våldsamheter som vi har fått i den senaste konflikten, säger Lena Posner-Körösi.

Under Gazakonflikten i vintras försökte judiska och muslimska centralråden skriva ett gemensamt uttalande, men kunde inte enas om hur det skulle formuleras.

Om det inte var för konflikten i Mellanöstern, skulle Sveriges judiska och muslimska föreningar inte alls ha svårt att samarbeta, tror Helena Benaouda.
– Vi kan inte förneka att det påverkar oss. När det judiska rådet hänger för mycket ihop med Israel, då blir det problem. Om vi ska kunna samarbeta där gäller det att de för en självständig politik gentemot Israel. Men de har fört Israels politik ganska mycket, säger Helena Benaouda.

Enligt henne är den judiska gruppen i Sverige mer splittrad när det gäller synen på Israel än vad muslimerna är. Bland judarna finns det både de som stöder Israel, och de som arbetar aktivt emot Israels politik.
– I vintras bildade vi Gazasolidaritet, en proteströrelse mot ockupationen av Gaza. Där var många judar med, säger hon.

Ändå tycker hon att samarbetet mellan råden fungerar bra när det gäller svenska frågor.
– Vi har en viss förmåga att prata om en sak i taget.

En stor skillnad mellan judar och muslimer i Sverige är att den judiska gruppen har bott i Sverige mycket längre, säger Lena Posner-Körösi.
– Den judiska gruppen är judar och svenskar, medan många i den muslimska gruppen är invandrare. De klyftor som finns handlar mycket om utanförskap, om svenskar och invandrare. Och de ser sig mycket mer som en del av konflikten i Mellanöstern. Det gör inte vi, säger hon.

Det bästa sättet att motverka det är genom personliga möten på gräsrotsnivå, tror hon. På ungdomssidan pågår vissa samarbeten mellan judar och muslimer, bland annat en gemensam vandringsutställning. Tjugo unga europeiska muslimer och judar har deltagit i ett projekt med gemensamma seminarier.
– Vi kan bidra med att resonera i olika sammanhang. I de personliga mötena kan man lära känna varandra, säger Lena Posner-Körösi.

Författare: Emma Leijnse
Publicerad 1 augusti 2009 21.54
Uppdaterad 2 augusti 2009 06.00

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu