Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

”Krångligare i Malmö”

Sverige.

Det finns maffia i Sverige. För första gången konstaterar nu en domstol att de kriminella nätverken grävt sig djupt in i samhället.

Annons:

Den 31-årige bossen för det kriminella Södertäljenätverket dömdes på onsdagen till livstids fängelse. Han har inte själv dödat, men gav order om mord, anser rätten. Hans underhuggare sköt ihjäl tre fiender i gänget X-team.

Med början sommaren 2010 riktades hela Stockholms länspolis in på Södertälje – en satsning som fortfarande pågår. På gatunivån slog gängexperterna i Novagrupperna mot kända kriminella med kontroller och visitationer. Nolltolerans.

Ännu viktigare: Andra myndigheter granskade resten av maffiahierarkin. Aktionsgruppsledare Gunnar Appelgren beskriver en pyramid, med en arbetsmodell hämtad från maffians Italien:

Våldsmän – musklerna – längst ner.

I mitten de professionella: På ytan hederliga, som gör tjänster. Exempelvis bankmän som tvättar pengar, kommuntjänstemän som ordnar tillstånd. Underrättelsearbetet pekade även in i riksdagen.

Imperiebyggarna – topparna som leder maffian, utan att smutsa ner sina egna händer.

Förutsättningen för framgången – fällande domar – var att alla delar av pyramiden undersöktes samtidigt.

Fram till den 3 januari i år var Södertäljekommenderingen störst någonsin.

Den dagen startade rekordstora Operation Alfred i Malmö, nu kompletterad med operation Selma. Dubbelt så många poliser som normalt jobbar i stan, och styrkor från hela landet löser av varandra. Metoderna är tagna från Södertälje: i Selma jagas organisatörerna, av alla från Försäkringskassan till Tullverket, tiotalet myndigheter i samverkan.

Men i Malmö är uppgiften större. Där Södertälje har en väldefinierad konflikt mellan väl avgränsade grupper, är Malmös gangsters sammankopplade i lösare konstellationer – falanger inom samma kompiskrets, namngivna gäng med västar, resterna av kraschade Black Cobra, stödgäng, enstaka starka kriminella.

Konflikterna är rörigare, antalet aktörer större. Och här i Malmö kan samma person vara både tung våldsman och imperiebyggare.

Bara det talar för att en mycket långvarig satsning krävs. I Södertälje fortsätter satsningen 2013 ut. Polisdelen av Operation Selma ska avrapporteras nu i september och Stockholm har till hälften lovat en fortsättning året ut.

Det verkar funka. Skattningen efter Alfreds första månader visar att våldsbrotten i offentlig miljö gick ner med 20 procent. Selmas resultat syns inte än, och kommer förmodligen aldrig att visas upp i sin helhet.

Lärdomarna från Södertälje är, med aktionsgruppsledaren Gunnar Appelgrens ord: ”… en tidshorisont på femton år innan vi verkligen kommit åt problemet”. Frågan är vad Malmö måste visa upp för att hålla liv i Alfred och Selma så länge.

Annons:
Annons:

Författare: Joakim Palmkvist
Publicerad 2 augusti 2012 06.30
Uppdaterad 2 augusti 2012 13.20

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu