Kulturministern ångrar sig

Sverige.

Kulturminister Cecilia Stegö Chilò (m) ångrar djupt att hon struntat i tv- lincensen.

– Det finns ingen förklaring, det finns bara en stor ursäkt, sa hon vid en lika kort som välbesökt presskonferens vid tretiden idag.

STOCKHOLM. Hon upprepade flera gånger att hon var ledsen över det som hänt. Hon riktade en särskild ursäkt till sin nye chef, statsminister Fredrik Reinfeldt (m). Det var först igår som han fick veta att Cecilia Stegö Chilò struntat i tv-avgiften sedan 1990. Då hade Dagens Nyheter börjat ställa frågor.

– Eftersom han inte var informerad om detta, så kan det ha varit så att han gav mig jobbet på felaktiga grunder, sa Cecilia Stegö Chilò.

Hon har bett programcheferna för public service-bolagen, det vill säga SR, SVT och Utbildningsradion, om ursäkt. Hon har också varit i kontakt med Radiotjänst och accepterat att betala in tv-avgift från 1990 och framåt retroaktivt.

– Inom loppet av några dagar kommer jag att få en faktura från Radiotjänst. Den kommer att vara stor.

Cecilia Stegö Chilò vill inte förklara varför hon konsekvent struntade i att betala tv-licens.

– Det kan ha funnits skiftande motiv, men inget är tillräckligt bra.

Hon säger att hon är glad och stolt över att få en andra chans från Fredrik Reinfeldt. Men starten som minister blir tung.

– Detta är svårt belastande. Man tappar lite fotfästet, säger Cecilia Stegö Chilò som hoppas att hon kan blidka kritikerna på sikt.

– Det kan bara bli en arbetsseger.

Kulturministern upprepade flera gånger att hon var ledsen och att hon beklagade att hon struntat i tv-licensen.

Hon avbröt pressträffen abrupt efter drygt tio minuter.

Relaterade artiklar

Författare: Karin Johansson
Publicerad 11 oktober 2006 22.15
Uppdaterad 11 oktober 2006 22.15

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu