Likgiltigheten gör det till mord

Sverige.
En 23-årig man har anhållits, misstänkt för mord på den 78-åriga kvinna som avled efter att ha misshandlats på en parkeringsplats i Landskrona. Mannen är skäligen misstänkt för mordet – alltså den lägre graden av utpekande.

LANDSKRONA. 23-åringen hämtades till förhör i bostaden vid 14-tiden på fredagen och det var i samband med förhöret som han delgavs misstanke om mord.

Mannen är tidigare inte känd för brottslig verksamhet. Polisen är förtegen om huruvida den gripne har erkänt gärningen.

– Utredningen är i ett känsligt läge. Jag vill inte kommentera vad mannen sagt i de första förhören, säger Calle Persson, informatör hos Skånepolisen.

Varför har misstanken ändrats från vållande till mord?

– Vi gjorde bedömningen att det fanns ett likgiltighetsuppsåt. Det innebär att gärningsmannen har struntat i vilka följder hans handlande skulle få för offret.

Han borde ha insett att hans handlande kunde leda till döden för kvinnan?

– Ja, precis. Det är grunden för att rubriceringen nu är mord. Han är också delgiven misstanke om misshandel av kvinnans make.

Hur långt har den tekniska utredningen kommit? Bilen? Övervakningsfilmerna?

– Vi är inte klara med bilen ännu. I övrig vill jag inte säga något.

Vad letar teknikerna efter?

– Bland annat spår efter misshandeln mot offrets make på bildörren, som enligt uppgift ska ha träffat honom.

Är ni säkra på att det är rätt bil?

– Vi är inte hundraprocentigt säkra. Men om det är rätt kille som delgivits misstanke om mord så är det också rätt bil.

Enligt Skånepolisens informatör Mikael Persson är händelseförloppet på parkeringsplatsen i Landskrona, som ledde till den 78-åriga kvinnans död, nu relativt väl kartlagt av utredarna.

– Vi har ganska klart för oss vad som hänt, ja. Men det kan naturligtvis bli bättre med fler vittnesuppgifter.

Vill du kommentera mängden av rykten och sakuppgifter på internet?

– Allmänt sett finns det väldigt lite substans i det som skrivs på nätet.

Vad menar ni med att någon ”ljugit i förhören”?

– Det kan handla om vittnesuppgifter som går i sär på ett orimligt sätt.

Ni har haft flera personer inne för förhör. Finns det fler misstänkta?

– Inte för närvarande.

Kan det komma delgivningar av misstanke om skyddande av brottsling?

– Ja, det är mycket möjligt. Men jag kan inte svara på det nu.

Vad krävs för ett delgivande av misstanke om mord?

– Att vi har uppgifter som pekar mot att det handlar om rätt person.

Författare: Anders Sandström
Publicerad 3 april 2010 07.40
Uppdaterad 3 april 2010 07.40

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu