Män som haft sex med män kan få ge blod

Sverige.
Det kan bli tillåtet för män som har haft sex med män att lämna blod. Socialstyrelsen har sett över sina föreskrifter och vill ändra livstidsförbudet till en halvårsgräns. Det är resultatet av en utredning som nu är klar.

Allt blod som doneras testas. Men om en person nyligen har blivit smittad är det inte säkert att infektionen uppäcks i testerna. Idag får män som någon gång haft sex med en man inte lämna blod. Anledningen är att risken för infektionssjukdomar som hiv är större bland män som har sex med män än i andra grupper.

Socialstyrelsen förslår nu en ändring av föreskrifterna. Män som inte har haft sex med män på sex månader ska få lämna blod. På den tiden ska eventuell smitta kunna spåras i testerna.

– Vi har försökt se alla riskgrupper på samma sätt. Läggningen ska inte vara avgörande, utan riskbeteendet, säger Monica Axelsson utredare på enheten för behörighet och patientsäkerhet på Socialstyrelsen.

Förslaget var senast uppe för två år sedan. Då stoppades det av remissinstanser, som krävde större utredningar. Istället för att ta bort livstidsregeln för män som har haft sex med män blev resultatet att även andra riskgrupper, som personer som har köpt samlag, också utestängdes från blodgivning på livstid.

Nu är Socialstyrelsen klar med en ny utredning och ett nytt förslag ska skickas ut på remiss under hösten. Det kommer att innehålla en karenstid som innebär att sex månader måste ha passerat sedan risktillfället.

Flera riskgrupper kommer att omfattas: personer som har köpt samlag, män som har haft sex med män och kvinnor som har haft sex med män som i sin tur har haft sex med andra män.

Den som vill lämna blod måste svara på frågor, bland annat om sitt sexliv och sina resor.
– Vi har sett att nuvarande föreskrifter inte alltid respekteras av blodgivarna, eftersom reglerna har varit svåra att motivera. Det är svårt att förklara varför en man som har haft sex med en annan man för flera år sedan och bevisligen inte är smittad, inte ska kunna lämna blod. Med tydligare regler kommer en ökad efterlevnad, vilket i sin tur ökar patientsäkerheten, säger Monica Axelsson.

Ombudsmannen mot diskriminering på grund av sexuell läggning (HomO) menar att det är diskriminering om en grupp särbehandlas negativt utan att det finns sakliga skäl.
– Vi har hittills godtagit att förekomsten av blodsmitta är väsentligt högre i gruppen MSM [män som har sex med män]. Men med tanke på epidemins ökade spridning bland andra grupper än MSM och förfinade testmetoder är det tveksamt om argumentet håller. Vi är positiva till att man gör en individuell riskbedömning istället för en kollektiv, säger George Svéd, kanslichef på HomO.

Men han ställer sig frågande till att män som lever i fasta, monogamt förhållanden med andra män fortfarande inte får lämna blod. Socialstyrelsens motivering är att blodgivaren inte kan svara för vad partnern gör.

Om en man är otrogen med en annan man blir risken återigen större.
– För att det resonemanget ska hålla måste Socialstyrelsen kunna visa att risken inte är lika stor i ett heterosexuellt parförhållande. Och det kan den nog vara till exempel om en heterosexuell man är otrogen med en prostituerad i Thailand, säger George Svéd.

Detta gäller för den som vill ge blod

Får inte ge blod:

  • Vuxit upp eller levt mer än tre år där Chagas sjukdom finns (i Syd- och Mellanamerika).
  • Haft samlag i utbyte mot pengar, droger eller annan ersättning.
  • Är man och har haft sexuellt umgänge med en annan man.
  • Har injicerat narkotika, anabola steroider, tillväxthormon eller något annat preparat, om det inte har skett inom sjukvården.

Vänta sex månader:

  • Besökt malariaområde.
  • Haft samlag med person som har utsatts för risk för blodsmitta.
  • Blivit tatuerad eller piercad.
  • Varit utsatt för blodsmittorisk, till exempel stickskada eller misstänkt blodsmitta.

Vänta tre månader:

  • Haft ny sexpartner.

Källa: Blodcentralerna

Relaterade artiklar
blog comments powered by Disqus

Författare: Maggie Strömberg
Publicerad 20 augusti 2008 20.56
Uppdaterad 20 augusti 2008 20.56

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu