Annons:
lördag 25 maj 2013
Annons:

Miljardstöd till bilindustrin

Sverige.
Regeringen lägger fram ett stödpaket på 28 miljarder kronor till bilindustrin. Bland annat handlar det om 20 miljarder kronor i kreditgarantier och tre miljarder för forskning och utveckling.
Annons:

Det handlar om 20 miljarder i kreditgarantier till företag i fordonsklustret för omställning till grön teknologi.

Därutöver föreslår regeringen undsättningslån för fordonsföretagen som befinner sig i ekonomisk kris på upp till fem miljarder kronor. Sedan har regeringen för avsikt att i aktiebolagsform bedriva forskning och utveckla verksamhet, och till den verksamheten tillförs tre miljarder kronor.

Totalt innebär det 28 miljarder.

Näringsminister Maud Olofsson framhöll på presskonferensen att regeringens åtgärder har vägletts av några grundläggande principer:

– Jobben ska stanna och utvecklas i Sverige.

– Staten ska vara aktiv, men inte äga utan ta ansvar för skattebetalarnas pengar.

– Det ska vara ett långsiktigt perspektiv. Vi ska ha en fordonsindustri också om 20 år i Sverige.

– Men det är också fokus på omvandling och förnyelse av fordonsindustrin, sade Olofsson och syftade på omställningen mot miljövänligare bilar.

– Det här handlar om att i denna orossituation måste vi möta de särskilda problem vi har inom fordonsindustrin, sade Anders Borg på pressträffen.

– Det vi gör är att skapa en handlingsberedskap.

Även Borg betonade att krispaketet inte handlar om att staten ska äga bilföretag, utan om att skapa bättre förutsättningar för industrin.

Enligt Maud Olofsson rör det sig om ett statligt bolag som ska vara ett forskningsinstitut. Hon betonar att det inte är klart var det ska ligga.

– Vi ska inte subventionera löpande verksamhet eller ägande av bilföretag utan säkra att de kan verka på normala marknadsvillkor. Det är också viktigt att understryka att det här betyder inte ett carte blanche för att kassera in pengar, utan företagen måste naturligtvis ha säkerhet och uppfylla villkoren, sade Borg.

Anders Borg framhöll att åtgärderna syftar till utveckling i Europa och Sverige.

– Pengarna ska inte hamna i amerikanska händer.

Varken Borg eller Maud Olofsson kunde däremot ge några besked på frågan om åtgärderna kommer att leda till färre varsel inom fordonsindustrin.

– Vad vi gör är att skapa förutsättningar för fordonsindustrin i Sverige. Vi lägger en stabil finansiell grund för de här bolagen, sade Borg.

Metallfacket på Volvo Personvagnar ser positivt på regeringens nya stödpaket.

– Det är ett steg i rätt riktning. Vi har ställt krav på detta under ganska lång tid. Det känns bra att man slutligen lyssnat på oss, säger Mikael Sällström, som är ordförande i IF Metalls koncernfack på Volvo PV, till TT.

Om något saknas i paketet är det stöd till personer som redan förlorat sitt jobb, till exempel i form av satsningar på utbildning, anser Mikael Sällström.

– Det är utomordentligt roligt att regeringen går ut och markerar var man står i den här frågan, det har vi efterlyst under lång tid, säger Matts Carlsson, bilanalytiker vid Göteborg Management Institute.

– Omfattningen är en strategisk markering där regeringen klargör att den tror på svensk fordonsindustri och kommer att satsa långsiktigt.

TT: Vilka signaler skickar det här till en tänkbar köpare av Volvo eller Saab?

– Min uppfattning är att GM vill behålla Saab, men att Ford vill sälja Volvo. Då sänder det här en signal till en presumtiv köpare om att varumärket Volvo kommer att laddas med väldigt mycket kompetens miljömässigt, det är något som Sverige är känt för internationellt.

TT: Hur mycket lugnare ska man vara som Volvo och Saabanställda nu, efter regeringens besked?

– Man ska vara betydligt lugnare. Det här är en strategisk markering av att man från regeringens sida inte tänker låta den svenska fordonsindustrin gå under. Jag trodde inte insatsen skulle bli så stor som den nu blev.

Socialdemokraternas näringspolitiske talesman Tomas Eneroth välkomnar regeringens besked.

– Vi välkomnar att regeringen nu genomför EU:s förslag för att stärka finansieringen. Såväl vi som branschen och fackförbunden har länge efterlyst att regeringen ska agera.

– Nu väntar vi att regeringen också ska ge besked om de övriga insatser som behöver göras för att utveckla svensk fordonsindustri. Hur går det med miljöbilspremien och skrotningspremien? Förlora inte nu ytterligare värdefull tid genom att dröja med besked. Visa ledarskap! säger Tomas Eneroth.

Han efterlyser också preciseringar om vad regeringens satsningar på forskningen innebär.

Fler artiklar om Finanskrisen
Annons:
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: TT
Publicerad 9 januari 2009 02.05
Uppdaterad 9 januari 2009 02.05

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu