Möte får kritik från flera håll

Sverige.
I dag börjar de politiska diskussionerna om Stockholmsprogrammet – riktlinjerna för EU:s framtida säkerhets- och migrationspolitik.

Stockholmsprogrammet kommer att löpa på fem år och ses som en av Sveriges stora uppgifter under ordförandeskapet. Det spänner över stora områden och innehåller riktlinjer för hur politiken ska drivas de närmaste fem åren. Ministermötet pågår i tre dagar, besluten tas på toppmötet i Bryssel i december. Här är några av de viktigaste frågorna när programmet ska utformas.

1 Gemensam asylpolitik

Sverige driver på för ökad arbetskraftsinvandring.

Fördela invandringen jämnare över medlemsstaterna. Asylrätten ska inte, som idag, variera beroende på land man söker i.

Hur EU ska avlasta länder utanför unionen, som tar emot stora flyktingströmmar.

Bekämpningen av illegal invandring.

2 Kontroll av yttre gränser

Frontex, myndigheten som samordnar de nationella gränsbevakningarna, ska förstärkas. Kritiker menar att det gör det svårare för flyktingar att ta sig in i Europa och söka asyl.

Det finns planer på en europeisk Schengenvisering, som ska utfärdas av en gemensam konsulär myndighet.

3 Brott och internet

EU vill samarbeta med den privata sektorn för att stänga ner och blockera webbplatser som innehåller barnpornografi.

EU vill ha tydligare regler om domstolsbehörighet och för brott på internet för att veta vilket land som ska lagföra vid gränsöverskridande brott.

Utnyttjandet av internet för terrorismändamål ska övervakas mer intensivt, bland annat genom att förstärka de övervakande myndigheternas operativa kapacitet. Enligt justitieminister Beatrice Ask (M) handlar det om att ha mer resurser till att granska webbsidor.

4 Rättsligt samarbete

Ett gemensamt ”europeiskt rättsligt område” ska underlätta för dem som reser och arbetar enligt den fria rörligheten. Rättssystemen ska fungera bättre tillsammans.

Tydligare definition av rättigheter i brottsmålsprocessen. En brottsmisstänkt från ett annat EU-land ska ha rätt till tolkning och översättning.

5 Polissamarbete

Europol, EU:s brottsbekämpande organisation för gränsöverskridande, grov brottslighet, ska bli effektivare.

Ett antal typer av internationell organiserad brottslighet ska användas som pilotområden för att testa metoder kring informationsutbyte och utveckling av gemensamma utredningsmetoder.

Det ska bli lättare med gemensam bevisupptagning och utbyte av uppgifter i de olika kriminalregistren.

Demonstrationer under toppmötet

Toppmötet mellan EU:s inrikes- och justitieministrar pågår onsdag–fredag på Älvsjömässan i Stockholm. Ett trettiotal demonstrationer har fått tillstånd. Bland de större märks vänsternätverket Aktion mot deportation som demonstrerar idag mot EU:s ”allt mer rasistiska och militaristiska politik”. En annan manifestation kring samma frågor anordnas av bland andra nätverket Svart måndag, Piratpartiet, Liberalt nätverk för integritet, Grön ungdom och Centeruppropet. Källa: Polisen (TT)
Fler artiklar om EU-ordförandeskapet

Författare: Maggie Strömberg
Publicerad 16 juli 2009 12.13
Uppdaterad 16 juli 2009 12.13

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu