Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Nazister samlas på arbetarnas dag

Sverige.

Högerextremister gör anspråk på arbetarrörelsens heligaste högtidsdag. De främlingsfientliga Svenskarnas parti ska demonstrera i Eskilstuna i dag på första maj.

Annons:

Polisens presstalesman Fredrik Wallén uppger för TT att tillställningen är stökig.
– Vi kan konstatera att minst ett 50-tal motdemonstranter har kastat sten, flaskor och golfbollar. I anslutning till att vi utökade avspärrningsområdet och föste dem åt sidan så sprang de undan.

Fredrik Wallén uppger att polisen ännu inte känner till några skadade.
– Vi bedömer att det i nuläget är cirka 50 från Svenskarnas parti och att antalet motdemonstranter är cirka 150–200. Men ett 50-tal var uppenbarligen bara här för att bråka.
Svenskarnas parti sökte demonstrationstillstånd på flera platser i landet, men beslutade sig till slut för att anordna en demonstration i Eskilstuna. Det är första gången som en sådan typ av organisation demonstrerar i staden på första maj.
– Såvitt jag vet har vi inte haft några organisationer med koppling till vit makt-rörelsen som demonstrerat i Sörmland på första maj, säger polisens presstalesman Fredrik Wallén.

Nationaldemokraterna planerar möten i Nykvarn, Alingsås, Heby och Södertälje.

Att högerextremister demonstrerar på första maj är dock inget helt nytt fenomen, enligt författaren Anna-Lena Lodenius, som under många år studerat svensk extremhöger.
– Det har hänt förut. Det är väl ett försök att försöka visa upp sig som en legitim arbetarrörelse, de vill framstå som folkets parti.

Annons:
Annons:

Författare: TT
Publicerad 1 maj 2012 09.14
Uppdaterad 1 maj 2012 15.44

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu