Pia Kinhult utmanar i regionvalet

Sverige.
Moderaternas två toppnamn hamnar långt ned på listorna när de moderata medlemmarna får bestämma. Upp seglar Pia Kinhult som utmanar Jerker Swanstein om posten som regionstyrelsens ordförande.

Efter provvalet inom Moderaterna i förra veckan står det klart att Pia Kinhult, ordförande för regionala tillväxtnämnden, har starkare internt stöd än regionstyrelsens ordförande Jerker Swanstein.

Med 429 röster toppar hon listan för nordvästra Skåne. Jerker Swanstein, som bor i samma område, placerar sig först på sjunde plats med sina 233 röster.

Även Henrik Hammar, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Skåne tappar stöd, och hamnar på en niondeplats med 224 röster.

Omröstningen kommer att ligga till grund för Moderaternas nomineringsstämma i Malmö den 24 oktober, då listorna till regionvalet och riksdagsvalet ska bestämmas.

– Det är jätteroligt att ha vunnit ett provval, men det här är bara en rådgivande instans, säger Pia Kinhult, som bekräftar att hon även i årets valrörelse siktar mot ordförandeposten för regionstyrelsen.

– Jag kommer att försöka argumentera för min sak, men sedan blir det partiet som avgör vem de vill ha. Det blir den valda fullmäktigegruppen och det behöver ju inte bli någon av dem som hamnar på förstaplats på valsedeln, påpekar hon.

Vad är det som gör dig lämplig som ordförande för regionstyrelsen?

– Dels är jag otroligt engagerad i regionfrågan i sig och i frågor som rör Skåne och Öresund, dels har jag en bakgrund från näringslivet och har inte ägnat mig åt politik hela mitt liv. Jag hoppas att jag ska ses som en tillräckligt öppen och nyfiken person.

På Moderaternas valsedlar i förra valet stod Pia Kinhult etta på listan, följt av Jerker Swanstein och Henrik Hammar.

Även då utmanade hon Jerker Swanstein, men drog tillbaka sin kandidatur.

Vad hände?

– Jag gjorde det i dialog med gruppen, som var rätt tydlig med att den ville ha Jerker. Då valde jag att respektera det och att inte bråka och att bli en i teamet.

Men vad är det som gör att ni i nordvästra Skåne dominerar regionpolitiken så starkt, åtminstone inom Moderaterna?

– Jag vet inte. Det är många som ställer den frågan. Vi är överrepresenterade i partistyrelsen också. Lite lustigt är det faktiskt, men kanske beror det på att kommunerna här har varit Moderatledda under lång tid och att det finns en bred rekryteringsbas här.

Författare: Martina Glimberg
Publicerad 30 september 2009 06.41
Uppdaterad 30 september 2009 06.41

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu