Polisen får inte spåra brottslingars mobil

Sverige.
Polisen får inte jaga misstänkta brottslingar genom att spåra deras mobiltelefoner. Enligt lagen om teleövervakning är det förbjudet, slår justitiekanslern (JK) fast i ett beslut. JK menar att lagen borde ändras.

Åklagare och poliser använder ibland hemlig telefonövervakning för att få fram uppgifter om personer som är misstänkta för brott. Inhämtningen av uppgifter sker då när den misstänkta personen ringer eller blir uppringd.

Men enligt en anmälan till justitiekanslern (JK) används även signalen från telefonerna för att ta reda på var en person befinner sig.

Enligt lagen om teleövervakning är det förbjudet, skriver JK i sitt beslut. Telefonerna måste nämligen aktivt användas när de spåras.

Det är dessutom förbjudet för operatörer att lämna ut uppgifter om var en person befinner sig. Polis och åklagare får därför inte heller be operatörerna om att få ut uppgifterna, konstaterar JK.

JK anser dock att brottsutredare behöver kunna använda den här typen av spårning och menar att lagen borde ändras.

Författare: TT
Publicerad 15 augusti 2008 20.42
Uppdaterad 15 augusti 2008 20.42

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu