Problem med vattensamlingar

Sverige.
På många ställen i Skåne har det stora regnovädret ställt till med stora problem.

Vid trafikplats Gårdstånga fastnade en bil i en tunnel, under E22, med stigande vattennivå. Där fick en barnfamilj evakueras från bilen av räddningstjänsten.

E22:an är för övrigt översvämmad på ett flertal ställen, berättar Sonny Persson på trafikledningscentralen.

- Vi gör vad vi kan och skyltar. Men man kan inte göra mer än att vänta på att vattnet sjunker undan, säger han.

Här kan du se en film från vattensamlingarna på E22:an.

En del småvägar som går under E22:an har fått stängas av. Då handlar det om småvägarna vid Hurva där vattenansamlingarna är som värst.

Väg 108 vid Lund är en av vägarna där vattnet skapat problem under kvällen.

- Där ute är vi och pumpar upp vattnet för fullt, säger Sonny Persson.

På flera andra ställen i centrala Skåne rapporteras det om översvämningar, vattenskadade byggnader och blixtnedslag i träd.

Efter de stora vattenmassorna varnade Räddningstjänsten Syd allmänheten för höga vattenflöden och risken för översvämningar i källare. För då alla vattensystem är fyllda så har räddningstjänsten svårt att pumpa iväg vattnet då vattnet inom kort ändå kommer rinna tillbaka.

- Vi har fått en hel del samtal men vi har fokuserat på rådgivning, säger Räddningstjänsten Syds inre befäl Mats Nilsson.

Räddningstjänstens råd till de drabbade är att sätta upp möbler på klossar, ta kontakt med försäkringsbolaget och fotodokumentera skadorna.

Räddningstjänsten har i första hand prioriterat samhällsviktiga funktioner eller när väldigt höga värden riskerat att skadas av översvämningarna.

Ett sådant fall var fastigheter i Gårdstånga där det var ett väldigt högt flöde. Där fick räddningstjänsten ta hjälp av en hjullastare för att forsa bort vattnet.

Det är inte bara i Skåne som regnet skapat problem. Köpenhamn fick 150 millimeter regn inom loppet av ett par timmar på lördagskvällen. Flera vägar kring Köpenhamn spärrades av och den danska polisen uppmanade allmänheten att ta det försiktigt i trafiken.

150 millimeter är mer än dubbelt så mycket regn än vad där normalt brukar vara på en hel månad, skriver den danska tidningen Politiken på nätet.

Relaterade artiklar

Författare: Dennis Ernst, Peter Zupanovic
Publicerad 3 juli 2011 12.47
Uppdaterad 3 juli 2011 12.47

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu