Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

Räkna med mer övervakning

Annons:

Säpos främsta uppgift är att förhindra terrordåd i Sverige. Det misslyckades när den misstänkteattentatsmannnen Taimour Abdulwahab från Tranås och Luton slog till.

Som väl var gick det heller inte som han ville. Det var ju inte meningen att han själv skulle bli enda dödsoffret när han spände på bomb­bältet och hängde ryggsäcken med småspik över axeln.

”I ett öppet samhälle kan man inte ha koll på alla”, urskuldade sig Säpos operative chef Anders Thornberg på polisens presskonferens i går.

Nästa år får Säpo ett nytt vapen: Signalspaning för att fånga upp mobilsamtal, sms och e-post där terrordåd förebådas.

Ända sen terrorattacken mot USA den 11 september 2001 har övervakningen av människor i västvärlden ökat. Efter bombdåden i Madrid 2004 och London 2005 har antiterrorlagar producerats i rasande fart. Inte minst i Sverige.

Polisens telefonavlyssning har ökat kraftigt. Detsamma gäller kamera­övervakning. Numera får polisen dessutom avlyssna och smygfilma folk i ”brottsförebyggande syfte”, det vill säga innan något brott begåtts.

En lag om hemlig rumsavlyssning, buggning, har införts.

I höst har regeringen lagt fram förslaget om lagring av trafikdata. Lagen tvingar teleoperatörer att spara telefonsamtal, sms och e-post för att polisen i efterhand ska kunna spåra terrorister och andra brottslingar.

Och snart kan Säpo alltså jaga terrorister med signalspaning.

FRA vållade stor uppståndelse 2008. ”Massövervakning”, protesterade riksdagsledamöter, bloggare och debattörer. För ett år sedan antogs lagen som ger Försvarets Radioanstalt rätt att skanna all gränsöverskridande tele- och internettrafik.

Men en eftergift gjordes: Bara regeringen och försvaret fick rätt att beställa spaning av FRA.

Säpo protesterade högljutt. Och i våras tillsatte justitieminister Beatrice Ask en utredning. Av direktiven framgår att regeringen ångrat sig. Säkerhetspolisen ska få tillgång till signalspaning. Frågan är bara om Säpo ska få avlyssna kablarna själv eller beställa hos FRA.

Parallellt med den egna spaningen samarbetar Säpo tätt med andra säkerhetstjänster. Hemlig information byts. Så fort det stod klart att Taimour Abdulwahab bodde i Luton slog brittisk polis till i hans bostad. Nu får Säpo hjälp av kolleger i Scotland Yard och MI5 att kartlägga hans bakgrund.

Enligt Säpoåklagaren Thomas Lindstrand utgår polisen från att bombmannen haft medhjälpare. Taimour Abdulwahab har varit aktiv på nätet. Han skrev på Facebook. På en dejtingsida för muslimer sökte han en andra hustru som skulle behaga Allah och längta till paradiset.

Tidigare har Säpo uppskattat att det bland Sveriges runt fyrahundratusen personer med muslimsk bakgrund finns ett hundratal militanta islamister som kan vara beredda att ta till våld.

I somras dömdes två bröder för mordbrand sedan de försökt bränna konstnären Lars Vilks hus utanför Höganäs. Nyligen dömdes två unga män ur somaliska al-Shabaab i Göteborg för ”stämpling till terrorbrott” för att de planerat terrordåd i Somalia.

Säpos jobb är att urskilja säkerhetsriskerna på förhand.

För regering och riksdag är balansen det svåra: Hur mycket övervakning är rimligt för att polisen ska kunna avslöja dem som hotar det öppna samhället?

Annons:
Annons:

Författare: Olle Lönnaeus
Publicerad 14 december 2010 07.14
Uppdaterad 14 december 2010 07.14

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

"Jag är nog lite osportslig"

Poddradio. Maria Gretzer om ridsport i veckans sportcast.

Toppnyheterna just nu