Rånare allvarligt skottskadad

Sverige.
Under ett rån mot en tobaksbutik i Vällingby vid 17-tiden öppnade mannen i kassan eld med ett skjutvapen. En av de två rånarna skadades allvarligt. Även rånoffret skadades. Den andre rånaren har ännu inte hittats.

STOCKHOLM. Gärningsmännen var beväpnade med kniv under rånet som inträffade sent på lördagseftermiddagen. Efter rånet avvek de från platsen.

Enligt Björn Engström vid Stockholmspolisens länskommunikationscentral ska mannen i butiken ha dragit fram skjutvapnet när rånarna var på väg därifrån.
– Han har skjutit några skott varav ett har träffat en person i buken, säger Engström.

Mannen skadades själv under rånet, som inträffade vid 17-tiden, och fördes till Karolinska universitetssjukhuset i Solna.

Den misstänkta rånaren påträffades efter ett tag och fördes till samma sjukhus. Enligt sjukhusets presstjänst är rånaren allvarligt skadad medan mannen i butiken klarade sig med lindriga skador. Han är nu misstänkt för mordförsök.

Den andre rånaren hade vid 19-tiden ännu inte hittats, det är oklart om även han är skottskadad.

Författare: TT
Publicerad 16 januari 2010 20.48
Uppdaterad 16 januari 2010 20.48

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu