Rekordvinnaren på Lotto funnen

Sverige.
Jakten på skåningen som vann 214 miljoner på Lotto är över.

Sent i går kväll lyckades Svenska Spel få tag på vinnaren.

– Det är fantastiskt! Och väldigt svårt att förstå att det har hänt, sade den lycklige men samlade vinnaren, enligt ett pressmeddelande från Svenska Spel.

Det var i lördagskväll, som den vinnande Lotto- och Jokerraden drogs och sedan dess har Svenska Spel efterlyst vinnaren.

Sent under måndagskvällen fick man tag på vinnaren och kunde gratulera till rekordvinsten på 214 595 981 kronor. Då fick man svaret på varför mannen inte har svarat i telefonen:

– Vi har precis kommit hem från en resa och såg i tidningarna att ni sökte vinnaren. Då gick vi in på nätet och rättade raderna. Vi höll på att smälla av och la oss raklånga på golvet och försökte förstå vad som hänt! Helt otroligt!

– Ja, nu är det nog dags att skaffa en mobiltelefon, sa vinnaren enligt pressmeddelandet.

Vinnaren är en man i 50-60-års åldern och bor i Helsingborgstrakten. Han har en fru och två utflugna barn. I 6 år har han spelat på Lotto med Joker, samma rader varje gång.

Vinstsumman har inte riktigt sjunkit in hos vinnaren ännu, men hans spontana reaktion på vad han ska göra för pengarna var:

– Jag och min fru har haft en dröm om att kunna gå ned i arbetstid och göra något annat än att bara arbeta. Och nu kan jag ju också köpa bättre biljetter till Rögle BK:s och Helsingborg IF:s matcher!

Mannen som är Sveriges största vinnare genom tiderna vill vara anonym.

4 läsare har reagerat på denna artikel.

50% är glada"

0% är likgiltiga"

0% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Rekordvinnaren på Lotto funnen"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Elisabeth Andersson
Publicerad 31 mars 2010 08.56
Uppdaterad 31 mars 2010 08.56

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu