Salut klockan 12

Sverige.
Victoriabataljonen ur Amfibieregementet avger i dag, torsdag, klockan 12 salut från salutstation Skeppsholmen med anledning av den kungliga födelsen. Salut skjuts även på flera andra platser i landet.

Tio minuter innan salut avges spärras delar av Skeppsholmen av och hålls avspärrade intill cirka fem minuter efter genomförd salut.

Totalt kommer 42 skott att fyras av från Skeppsholmen. Det normala vid en salut är 21 skott, men när en tronarvinge fötts fördubblas antalet skott. Det blir en minuts mellanrum mellan de två omgångarna.

Enligt traditionen ska det skjutas salut på fler platser i landet den första helgfria vardagen efter nedkomsten, det vill säga i morgon fredag.

– Det blir i de officiella salutstäderna Göteborg, Karlskrona, Härnösand och Boden. Det är där man har kvar salutbatterier. Dessutom skjuter vi ytterligare en salut i Stockholm, på Kastellholmen, säger överstelöjtnant Richard Beck-Friis Häll, chef för kommendantstaben vid Stockholms slott.

Författare:
Publicerad 23 februari 2012 08.43
Uppdaterad 23 februari 2012 08.43

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu