SJ vill köra Göteborgståg igen

Sverige.
SJ slutar köra tåg på västkusten men kommer igen 2013, säger vd Jan Forsberg.

Sydsvenskan skrev tidigare i veckan om SJ:s beslut att sluta att köra tåg mellan Malmö och Göteborg under våren. Snabbtågen har inte gått med vinst under sina tolv år år.
– Jag vill inte utesluta att vi kommer tillbaka, men den närmaste tiden finns inte förutsättningarna, sa Jan Olson i tisdags. Han är chef för SJ:s affärsutveckling.

Men förutsättningarna ändras 2013, skriver Göteborgs-Posten på torsdagen.
– Vi kommer att meddela kollektivtrafikmyndigheterna att vi kör 10-15 tåg i varje riktning mellan Göteborg och Malmö från december 2013, säger Jan Forsberg, vd i SJ AB till Göteborgs-Posten (GP).

GP utvecklar resonemanget och hävdar att en ny lag låter kollektivtrafiken bara driva trafik där ingen annan gör det, enkelt uttryckt. Därmed skulle alltså Öresundtågen få flytta sig från spåret i samma ögonblick som SJ vill köra på dem.
– Det stämmer inte, säger Mats Persson (Fp), regionråd och ordförande i kollektivtrafiknämnden i Skåne.

– Kollektivtrafiklagen som infördes vid årsskskiftet kan inte tolkas så att kommersiell trafik, i det här fallet SJ, har förtur på rälsen. Det är Trafikverket som avgör vem som får köra på deras spår.

Men konflikt är inte Mats Perssons mål. Han ser gärna ett samarbete där någon annan aktör kör snabba tåg mellan Malmö och Göteborg. Öresundstågen fortsätter att köra arbetspendlare på delsträckor. Men gärna ett gemensamt biljettsystem, anser regionrådet.

Om SJ kommer på spåret igen blir det färre stopp än nuvarande Öresundståg, men fler än SJ:s nuvarande snabbtåg. Vilka hållplatserna blir är inte klart. GP uppger att det blir SJ3000 som ska köras som snabbtåg på sträckan.

Fem bolag beställer trafiken

Sedan några månader är det Veolia som bemannar Öresundstågen, SJ:s tågkonkurrent på sträckan Malmö–Göteborg. Veolia kör på beställning av Öresundståg AB, ett bolag som gemensamt ägs av fem länstrafikbolag. Skånetrafiken är största delägare med 40 procent. Trafiken finansieras till stor del med skattepengar och körs alltså med förlust.

Hallandstunneln väntas stärka tågens konkurrenskraft mot biltrafiken, men tågtrafiken väntas rulla igenom först 2015.

Relaterade artiklar
83 läsare har reagerat på denna artikel.

59% är glada"

13% är likgiltiga"

4% är nyfikna

22% är arga


Hur reagerar du på "SJ vill köra Göteborgståg igen"?

Författare: Mikael Anjou
Publicerad 24 februari 2012 23.30
Uppdaterad 24 februari 2012 23.30

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu