Sjukhuschefer vill ha nybygge

Sverige.

Sjukhusen i Malmö och Lund riskerar att bli byggarbetsplatser under mer än tio år. Ett bättre alternativ är att samla den specialiserade vården på ett helt nytt universitetssjukhus, anser sjukhusledningen.

Politikerna i regionstyrelsen i Skåne beslöt nyligen att gå vidare med planeringen för att bygga om sjukhusområdena i Malmö och Lund. I underlaget finns skisser på en omfattande utbyggnad i båda städerna.

Förslaget går på tvärs med det som professionen – och ledningen för Skånes universitetssjukhus vill.

En enig sjukhusledning föreslog i våras att ett helt nytt regionalt universitetssjukhus ska byggas, och att det inte ska byggas på nuvarande två sjukhusområden. Förslaget stöds av alla divisionschefer på Sus.

Men ännu har det inte utretts av regionpolitikerna.

Det finns flera argument för ett nytt sjukhus enligt sjukhusledningen. Ett är det praktiska – att det är svårt att bygga om sjukhus som används utan att störa vården.

– Det tar fem till tio år att bygga om, och under tiden ska man vårda patienter och personalen måste ha en rimlig arbetsmiljö, säger biträdande sjukhuschef Claes Arén.

– Det handlar också om evakuering under byggtiden. Ett nytt sjukhus kan förberedas och byggas parallellt och sedan kan man flytta in efterhand, säger Thomas Ekström, även han biträdande sjukhuschef.

De ser en flygplats framför sig. Flygplatser byggs i moduler och kan expandera efter hand.

– På Kastrup kan man lyfta ut sektioner och stänga av och bygga om utan att det påverkar verksamheten. Det är en oerhörd fördel, säger Thomas Ekström.

Att sjukhuset blir flexibelt är viktigt, tycker de, eftersom sjukvården förändras mycket över tid. Vård som idag kräver inläggning och operation kan i framtiden kanske botas med ett piller, och annan vård kan behöva lokalerna.

Enligt sjukhusledningen är det självklart att behålla sjukhusområdena i Malmö och Lund – som närsjukhus. Men all högspecialiserad vård, och även en del av den regionala specialistvården vill de flytta till ett annat sjukhus.

Att föra samman specialisterna skapar vinster när det gäller samarbe­- ten över gamla klinikgränser, påpekar de.

– Det finns uppenbara fördelar om vi geografiskt kan samla den specialiserade vården, säger Claes Arén.

Tillsammans med Thomas Ekström var han projektledare för Proluma, projektet som slog samman den högspecialiserade vården i Lund och Malmö, och senare ledde de fusionsprocessen på Sus.

Hela det arbetet har visat att det är svårt att ha ett universitetssjukhus på två platser, tycker han. Så här i efterhand ser Claes Arén att det hade funnits fördelar med att jobba med frågan om ett sjukhus redan i samband med Prolumaprojektet.

– Tankar kan tänkas rätt, men inte alltid i rätt tid, säger han.

– Det här är femte gången som jag har varit med om att försöka slå ihop de båda sjukhusen. Allt var inte bra i Proluma, men utan det och fusionen hade vi inte kommit fram till det här, säger Thomas Ekström.

Fler artiklar om Sus i omvandling
206 läsare har reagerat på denna artikel.

64% är glada"

2% är likgiltiga"

6% är nyfikna

26% är arga


Hur reagerar du på "Sjukhuschefer vill ha nybygge"?

Författare: Martina Glimberg
Publicerad 25 november 2011 10.42
Uppdaterad 25 november 2011 10.42

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu