Skånemoderater får inte gå emot regeringen

Sverige.
Det råder stor upprördhet bland skånska moderater inför eftermiddagens riksdagsvotering om de framtida tågavgifterna på Öresundsbron. Tre kritiska Skånemoderater har blivit utkvittade och tillåts inte rösta ner regeringens förslag.

De tre moderata riksdagsledamöter som utestängts från voteringen är Patrick Reslow från Malmö, Boriana Åberg från Kävlinge och Anders Hansson från Vellinge.

Reslow var före gårdagens moderata gruppmöte i riksdagen kritisk till regeringens förslag att ge Trafikverket fria händer att fastställa tågavgifterna på Öresundsbron. Han sade till Sydsvenskan att han ännu inte hade bestämt sig hur han skulle rösta. Idag tillåts han inte delta i riksdagens votering med risk för att han tänker rösta för oppositionens reservationsförslag.

Striden gäller om persontågen på Öresundsbron ska betala en ny och förhöjd passageavgift på Öresundsbron. Kritikerna talar om att bronotan för Skånetrafiken på kort sikt kan stiga från två till 35 miljoner kronor och på lång sikt till 165 miljoner kronor per år.

Oppositionen talar om ett dråpslag mot Öresundsregionen och varnar för halverad järnmvägstrafik.

– Oppositionen verkar ha glömt vad den ursprungliga tanken var när bron byggdes: att trafikanterna ska stå för sina kostnader, sade infrastrukturminister Catharina Elmsäter Svärd (M) när debatten inleddes på tisdagsmorgonen.

Elmsäter Svärd argumenterade mot oppositionen i S, V och MP och påstod att fördyringen bara rör sig om ett par kronor per tåg. Hennes kommentater var också riktade mot ett stort antal skånska riksdagsledamöter som överväger att rösta med oppositionen under tisdagseftermiddagen.

Såväl Patrick Reslow och Boriana Åberg som Anders Hansson gjorde sig på tisdagsmorgonen oanträffbara för pressen. Inte heller Anna Kinberg-Batra, moderaternas gruppledare i riksdagen och den som ledde måndagskvällens moderata gruppmöte, fanns tillgänglig.

Bland de skånska moderater som varit med om att i regionfullmäktige uppmana samtliga skånska riksdagsmän att rösta emot de tänkta avgiftshöjningarna på Öresundsbron är upprördheten över "den politiska utkvittningen" stor.

– Här i Skåne är vi helt eniga om att stoppa det här förslaget. Det är en märklig kultur som vi nu ser prov på i riksdagen när ett antal borgerliga riksdagsledamöter blir utmobbade från sin partigrupp, säger en kritisk moderat.

Kvittning

Kvittning är en praxis i bland annat Sveriges riksdag som tillämpas om ett av blocken har en mindre andel närvarande ledamöter än det andra. Då avstår motsvarande antal ledamöter från det andra blocket från att rösta. Kvittningen sköts av särskilda riksdagsledamöter, kvittningsmän, som utses av partierna. (Källa: Wikipedia)
Relaterade artiklar
725 läsare har reagerat på denna artikel.

3% är glada"

1% är likgiltiga"

0% är nyfikna

94% är arga


Hur reagerar du på "Skånemoderater får inte gå emot regeringen"?

Författare: Erik Magnusson
Publicerad 24 mars 2011 00.40
Uppdaterad 24 mars 2011 00.40

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu