Skånepolisen vill kunna spärra stulna pass

Sverige.
Skånepolisen vill skapa en spärrfunktion för stulna svenska uppehållstillstånd i det internationella SIS-registret för att försvåra verksamheten för professionella flyktingsmugglare.

Den pågående flyktingströmmen från Irak till Sverige går till stor del via Öresundsbron. Där behöver irakierna inte visa några papper för att komma in i landet.

Enligt utlänningspolisen i Skåne tar sig många av dessa irakier in i EU:s så kallade Schengenområde med svenska uppehållstillstånd som klistrats in i utländska pass – oftast jordanska, irakiska eller libanesiska pass som anmälts stulna eller förkomna i Sverige.

– Vi har i en skrivelse till Rikspolisstyrelsen föreslagit ett system för att spärra förlorade pass och uppehållstillstånd. De är en guldgruva för människosmugglare, säger Annika Warngård vid utlänningspolisen i Malmö.

Hon får varje vecka kopior på en mängd polisanmälningar om utländska pass som stulits i handväskor, vid inbrott och vid semesterresor. Under rubriken ”Förlorat” annonseras det dagligen i svensk dagspress om förkomna utländska pass. Annonserna är ett krav för att ägarna ska få ett nytt pass vid sin ambassad i Stockholm.

Redan idag kan förkomna svenska pass spärras så att de blir oanvändbara vid resor in i Schengenområdet. På samma sätt anser Skånepolisen att det bör gå att spärra utländska pass och svenska uppehållstillstånd.

Förslaget behandlas nu av en arbetsgrupp på Rikspolisstyrelsen, som även funderar på hur fingeravtryck ska föras in i svenska pass från juni 2009.

– Vi utreder om det är möjligt att spärra svenska uppehållstillstånd. Det är en komplicerad fråga eftersom det i grunden handlar om att spärra utländska resehandlingar, säger Staffan Tilling, passexpert på Rikspolisstyrelsen.

Författare: Erik Magnusson
Publicerad 15 november 2007 21.58
Uppdaterad 16 november 2007 01.30

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu