Slarv när Gahrton alkotestades

Sverige.
Justitieombudsmannen (JO) riktar kritik mot polismyndigheten i Stockholms län efter att en polisman vid gränspolisen i maj 2005 genomfört ett utandningsprov utan att ha nödvändig behörighet.
JO:s utredning visar att två inblandade polismän "visat bristande omdöme i sin handläggning av provtagningen". En av dem loggade in i provtagningssystemet, medan den andre, som saknade behörighet, utförde provet.


Den misstänkte rattfylleristen var miljöpartiets tidigare språkrör Per Gahrton och utandningsprovet visade att han hade 0,2 promille alkohol i blodet.


Gahrton har genom hela rättsprocessen hävdat att polismannen inte var behörig och tingsrätten friade honom även på dessa grunder.


Svea hovrätt gjorde dock en annan bedömning och dömde honom i februari i år till 40 dagsböter för rattfylleri. Gahrton överklagade domen till HD som i mitten av maj beslutade att inte ta upp fallet på nytt.


JO konstaterar att polismyndigheten ser mycket allvarligt på det inträffade och att åtgärder vidtagits och avslutar därmed ärendet.

Författare: TT
Publicerad 1 november 2007 00.12
Uppdaterad 1 november 2007 00.12

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu