Svenska UD bekräftar att mannen frihetsberövats den 7 juli, och att han efter förhandling under fredagen hålls häktad i sju dagar, innan ny häktningsförhandling hålls.
– Vi kan bekräfta att en 24-årig man av utländsk härkomst har gripits för specifika, allvarliga brott, och nu är i förvar på domstolens begäran, säger Andreas Angelides, talesman för polisen till cypriotiska Sigma TV.
Enligt tv-kanalen har mannen svenskt pass och är av libanesisk härkomst, och ska ha bevakat hur israeliska turister rört sig på ön. Enligt tidningen Phileleftheros ska mannen ha försökt definiera platser där många israeliska turister rör sig, och intresserat sig för vilka bussar som turisterna använt.
Den svenska ambassaden i Nicosia följer ärendet och mannen har fått ett juridiskt biträde, enligt UD:s presstjänst.
En cypriotisk regeringskälla säger till Reuters att mannen kunde gripas efter uppgifter från flera utländska underrättelsetjänster.
– Det är inte klart vad, eller om det funnits ett mål på Cypern. Det är under utredning, säger källan.
Israeliska diplomater har flera gånger de senaste månaderna varit föremål för bombattacker, som enligt Israel utförts av Iran och dess bundsförvant libanesiska Hizbollah. Cypriotiska statsradion uppger att 24-åringen befunnit sig på turistorten Limassol. Enligt tv-kanalen Sigmas hemsida ska mannen ha rest till Cypern för att planera och iscensätta ett sprängdåd mot ett flygplan eller en buss.
Israeliska medier skriver att mannen i förhör erkänt att han är medlem av Hizbollah och att underrättelsetjänsten Mossad deltagit i gripandet eller förhören.