Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

Sverige känner av somaliskt tryck

Sverige.

Allt fler somalier ansöker om att få återförenas med sina familjer i Sverige. Därför förstärks nu Sveriges ambassader i Addis Abeba, Nairobi och Kampala med ytterligare personal.

Annons:

Migrationsöverdomstolen beslöt tidigare i år att ändra reglerna för somalier som på grund av familjeskäl ansöker om att få uppehållstillstånd i Sverige.

Enligt de gamla reglerna krävdes det att en sökande visade upp ett pass eller annan id-handling som bevis för att ansökningen gällde en familjeåterförening.

Enligt den nya praxis som gäller sedan februari räcker det med en DNA-analys för att bevisa att den sökande är släkt med somalier som redan vistas i Sverige.

Domen har lett till en mycket stark och relativt snabb ökning av antalet nya asylsökande från Somalia. Det visar sig bland annat på Sveriges ambassader i Östafrika.

– Vi har sett en kraftig uppgång i Addis Abeba och en mindre uppgång i Nairobi och Kampala, säger Linn Duvhammar på UD:s presstjänst.

– Därför anställs nu fler utredare vid de tre ambassaderna. Vid behov kallar de också in experter på migrationsfrågor.

UD planerar att senare i år bygga ut kanslilokalerna i Addis Abeba och Kampala, något som redan gjorts i Nairobi.

Under årets första fyra månader har antalet asylansökningar från somaliska medborgare ökat med 81 procent jämfört med samma period i fjol. Under årets första kvartal sökte 1 763 somalier en fristad i Sverige. Somalier har åter blivit största enskilda nationalitet bland nyanlända asylsökande.

”Mycket tyder på att somalier kommer att vara den största asylsökandegruppen under innevarande och nästa år”, heter det i en rapport som Migrationsverket nyligen tillställt regeringen.

Enligt verket är Sverige nu det europeiska land som tar emot överlägset flest asylsökande somalier. Dessutom väntas antalet anknytningsfall öka väsentligt.

Migrationsverket räknar med att det i år kommer 5 000 ”direktinresta anknytningar” från Somalia, men att siffran ökar till 14 500 under 2013.

Den uppgången beskrivs som en ”uppdämningseffekt” eftersom många anhöriga tidigare fått avslag eller avstått från att söka.

Ökning av asylsökande

Somalia 1 763 +81%

Totalt 10 005 +21%

Januari–april 2012, jämfört med samma tid i fjol.

Källa: Migrationsverket

Annons:
Annons:

Författare: Erik Magnusson
Publicerad 5 maj 2012 06.30
Uppdaterad 5 maj 2012 06.46

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu