Sveriges intäkter från utländsk turism ökar. Vi har gått från plats 24 till plats 21 i världen, och får in mer pengar än både Sydafrika och Mexiko och Portugal och ligger långt före våra nordiska grannländer, visar FN:s turistorganisation UNWTO:s senaste rankning.
Utländska turisters konsumtion i Sverige uppgick till 98,8 miljarder kronor 2011. Det är nästan dubbelt så mycket som i Danmark och Norge, som ligger på plats 41 respektive 46, och nära fyra gånger så mycket som i Finland.
– Vi har mer att erbjuda än dem. Vi har naturupplevelser, skidåkning, tre storstäder och fantastiska temaparker, säger Thomas Brühl.
Han tror Sveriges ökande popularitet beror på att det blivit lättare och billigare att ta sig hit, att Sverige har satsat mer på marknadsföring och att det finns fler "exportmogna" destinationer i landet nu.
– Med det menar jag att man har en hel upplevelse att erbjuda, att det finns både flyg, hotell, restauranger och saker att göra på plats.