Annons:
tisdag 21 maj 2013
Annons:

Tät trafik på midsommarvägarna

Sverige.

Vid lunchtid började trafiken tätna på de svenska vägarna efter en ovanligt lugn midsommarförmiddag. 

Annons:

Midsommarens morgon och förmiddag var lugn på de skånska vägarna.

– Den senaste trafikhändelsen jag har är en lastbilskrock klockan fem i morse. Men den olyckan var väl snarare relaterad till yrkestrafik och inte midsommartrafik, sa Skånepolisens informatör Calle Persson vid 11-tiden.

Vid klockan 12.15 kom dock ett larm om en singelolycka på E22 i höjd med trafikplats Kronetorp. Körfältet som olyckan skedde i blockerades och trafikstörningen väntas pågå till 13.30.

Något senare, klockan 12.25, rapporterades en singelolycka på Stridsvagnsvägen i Kristianstad, där en personbil ska ha kört ner i ett dike. Föraren, en 44-årig man, misstänks för rattfylleri.

Strax efter klockan 13.30 rapporterades nästa olycka, denna gång på väg 113 vid Hasselbro där två personbilar kolliderade. 

Vid 14-tiden havererade en lastbil på E6:an vid trafikplats Strövelstorp i riktning mot Malmö. Körfältet blockerades och trafikstörningen beräknas pågå till 16-tiden.

Även i övriga landet flöt midsommartrafiken på utan större missöden under förmiddagen. Efter lunch började trafiken tätna.

I Västra Götaland är det som tjockast på vägarna mot Orust och Tjörn. I södra Sverige är trycket störst vid Ölandsbron.

– I genomsnitt kör 1 700 fordon i timmen över Ölandsbron nu och fler väntas det bli, säger Monica Näslund på Trafikverkets pressjour.

I Stockholmsområdet är det köer mot Norrtälje, söderut på E 4 och E 20 och mot Värmdö, men än så länge flyter det på.

I Dalarna där det vanligtvis är tät trafik under midsommarhelgen är det än så länge helt lugnt.

– Att vi har hållit inne med vägarbete verkar ha gett resultat, säger Monica Näslund.

En mc-förare skadades allvarligt på Nynäsvägen vid Skogås i Huddinge i dag klockan 11.40.

Mannen körde i norrgående riktning när han föll av motorcykeln och hamnade i södergående körfält.

Han var vid medvetande när han fördes till sjukhus med ambulanshelikopter.

Mannen är allvarligt men inte livshotande skadad, uppger Stockholmspolisen.

Annons:
29 läsare har reagerat på denna artikel.

58% är glada"

17% är likgiltiga"

17% är nyfikna

6% är arga


Hur reagerar du på "Tät trafik på midsommarvägarna"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: TT, Sydsvenskan
Publicerad 22 juni 2012 10.44
Uppdaterad 22 juni 2012 16.38

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu