Thomas Möller mister sjukersättning

Sverige.
HA-medlemmen Thomas Möller från Malmö blir av med sin sjukersättning som han fått i tio år. Orsaken är inkomster som han inte redovisat, uppger Försäkringskassan.

STOCKHOLM. Försäkringskassan (FK) överväger också att kräva tillbaka miljonbelopp i efterhand, pengar som kassan anser att mannen inte har varit berättigad till, skriver Dagens Nyheter.

Möller har fått omkring 200 000 kronor om året. Orsaken till indragningen är oredovisade inkomster, uppger Försäkringskassas kontrollenhet.

– Sjukersättning är en inkomstprövad förmån. Får vi veta att bidragstagare haft oredovisade intäkter har vi rätt att stoppa utbetalningarna, säger kontrollenhetens chef Thomas Falk till Dagens Nyheter.

Enligt källor till tidningen överväger Försäkringskassan att kräva återbetalning av tidigare utbetalningar, sammanlagt mer än en miljon kronor.

Beslutet har nu skickats vidare till Thomas Möllers juridiska ombud för delgivning.

Sydsvenskan nådde på söndagseftermiddagen Thomas Möllers advokat.

– Jag har ingen kommentar. Vi har tagit det principbeslutet att vi processar i domstolen, inte i pressen. Dessutom är jag själv sjukskriven nu, så jag lägger inte ner det minsta jobb på det, säger advokat Sven-Eric Ohlsson.

Författare: Andreas Mattsson, Tobias Barkman
Publicerad 22 mars 2009 15.33
Uppdaterad 22 mars 2009 15.33

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu